Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Ślady życia na Marsie? Łazik NASA pobrał cenną próbkę

Ilustracja: NASA [nasa.gov]
Ilustracja: NASA [nasa.gov]

Łazik Perseverance amerykańskiej agencji kosmicznej NASA pobrał na Marsie próbkę skały, która może zawierać skamieniałe mikroorganizmy. Zdaniem naukowców jest to ważny krok w poszukiwaniu śladów dawnego życia na Czerwonej Planecie.

21 lipca br. łazik Perseverance pobrał na powierzchni Marsa próbkę skały o nazwie „Cheyava Falls”. Może ona zawierać skamieniałości z śladami mikroorganizmów sprzed miliardów lat, kiedy na planecie była woda. „Będziemy musieli przeprowadzić więcej badań” - podkreśliła w komunikacie NASA.

Reklama

Jesteśmy absolutnie zachwyceni, że mamy tę próbkę. To dokładnie taki rodzaj próbki, na którą liczyliśmy na Marsie i nie możemy się doczekać, aby dostarczyć ją do naszych laboratoriów na Ziemi” - powiedziała, cytowana przez CNN, Briony Horgan, profesor nauk planetarnych na Uniwersytecie Purdue w West Lafayette w stanie Indiana.

Naukowcy podkreślają, że na Czerwonej Planecie, której klimat jest teraz niezwykle suchy, miliardy lat temu były rzeki i jeziora, które wyparowały. Tajemniczą skałę znaleziono w dolinie Neretva, która niegdyś była korytem rzeki. Wzbudziła szybko zainteresowanie ekspertów, ponieważ badanie jej powierzchni sugeruje istnienie dawnych mikroorganizmów.

Reklama

NASA poinformowała, że na całej długości skały rozciągają się żyłki utworzone z siarczanu wapnia. Oznacza to, że w pewnym momencie przez skałę przepływała woda. Małe jasne plamki otoczone czernią wykazują podobieństwo do znanych już, łączonych z skamieniałymi mikroorganizmami. „Na Ziemi tego typu cechy skał są często wiążą się z zachowanymi skamieniałymi śladami mikroorganizmów” – wyjaśnił David Flannery, astrobiolog i członek zespołu naukowego Perseverance.

Aby potwierdzić, że odkrycie jest dowodem na istnienie dawnych mikroorganizmów, próbki muszą przeanalizować laboratoria na Ziemi. NASA planuje sprowadzić je w ramach misji programu Mars Sample Return, która według obecnych planów powinna zostać zrealizowana w latach 30. Nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądać to przedsięwzięcie, gdyż jego koszty wymuszają od NASA zmian w projekcie, aby w sposób prostszy i przede wszystkim tańszy sprowadzić na Ziemię próbki z Czerwonej Planety.

Reklama

W kwietniu br. zastępczyni administratora NASA Nicky Fox oświadczyła, że nowy plan ma się opierać na innowacji i sprawdzonej technologii”, a nie gwałtownym skoku technologicznym. Misja wymagać będzie rzeczy, których nigdy wcześniej nie dokonano, w tym wystrzelenia rakiety z powierzchni innej planety.

Więcej na temat programu Mars Sample Return mogą Państwo przeczytać pod załączonym linkiem

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama