Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Sonda NASA zaobserwowała zielona błyskawicę na Jowiszu

Autor. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaprezentowała fotografię fragmentu atmosfery Jowisza, na którym widać zielony punkt w pobliżu północnego bieguna planety. To poświata od błyskawicy. W najbliższych miesiącach sonda kosmiczna Juno, która wykonała opisywane zobrazowanie, będzie wielokrotnie zbliżać się do Jowisza, przelatując nad nocną stroną planety.

Reklama

NASA pokazała zdjęcie wykonane przez bezzałogową sondę kosmiczną Juno, które pokazuje fragment atmosfery Jowisza wokół północnego bieguna planety. Widać na nim wir wokół bieguna, a na jego obrzeżu zielony punkt. Naukowcy mówią, że to blask od jowiszowej błyskawicy.

Reklama
Reklama

Na Ziemi pioruny z błyskawicami wychodzą z chmur zawierających wodę i najczęściej występują w pobliżu równika. Natomiast na Jowiszu błyskawice występują także w chmurach zawierających wodny roztwór amoniaku i największą częstotliwość występowania mają przy biegunach. W najbliższych miesiącach sonda kosmiczna będzie wielokrotnie zbliżać się do Jowisza, przelatując nad nocną stroną planety, co da instrumentom naukowym Juno więcej okazji na uwiecznienie błyskawic.

Czytaj też

Zaprezentowane zdjęcie zielonej błyskawicy zostało wykonane 30 grudnia 202 roku, podczas 31 bliskiego przelotu obok Jowisza. W chwili uzyskiwania zdjęcia sonda znajdowała 32 tysiące kilometrów nad wierzchołkami jowiszowych chmur, na szerokości około 78 stopni. Surowe dane z kamery JunoCam są dostępne publicznie. Miłośnik nauki Kevin M. Gill użył surowych danych z misji Juno do przetworzenia zaprezentowanego przez NASA obrazu, na którym widać błyskawicę.

Juno to amerykańska sonda kosmiczna, wystrzelona z Ziemi w 2011 roku, która w 2016 roku dotarła na orbitę wokół Jowisza, największej planety w Układzie Słonecznym.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!