Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Sympozjum naukowe we Wrocławiu. Tematem badania w warunkach mikrograwitacji

Autor. Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Już 29 listopada we Wrocławiu odbędzie się seminarium naukowe pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej - „Mikrograwitacja i kosmiczne eksperymenty: badania biologiczne w mikroskali i ich znaczenie dla ludzkości”.

Reklama

Tematem przewodnim sympozjum będzie prowadzenie badań biologicznych w warunkach mikrograwitacji, szczególnie w kontekście badania odpowiedzi komórek nowotworowych na te warunki i poszukiwanie nowych, przełomowych terapii przeciwnowotworowych. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Badań Kosmicznych Wydziału Wydział Elektroniki Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej. Celem sympozjum jest jak najszersze działanie informacyjne oraz zintegrowanie środowiska medycznego, Politechniki Wrocławskiej oraz firm i wspólne dążenie do opracowania szeregu przełomowych, o cywilizacyjnym znaczeniu eksperymentów naukowych do przeprowadzenia w kosmosie.

Reklama
Autor. Centrum Badań Kosmicznych Wydziału Elektroniki Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej
Reklama

Mikrograwitacja zmienia badania nad rakiem i jego leczenie. Ostatnie odkrycia wskazują, że może ona wpływać na zachowanie określonych komórek nowotworowych, wzmacniając apoptozę (obumieranie) i hamując migrację tych komórek. Sugeruje to potencjał skutecznych metod leczenia niższymi dawkami leków, minimalizując skutki uboczne. To ogromny zysk i polepszenie komfortu leczenia dla pacjentów.” - zauważa prof. Paweł Knapkiewicz z Wydziału Wydział Elektroniki Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej* i zarazem pomysłodawca, organizator sympozjum.

Polska ma znakomitych naukowców i inżynierów, którzy są w stanie z sukcesem sprostać temu zadaniu. Zespół z Politechniki Wrocławskiej od wielu lat rozwija technologie mikroprzepływowe i integruje wokół tych badań środowisko biomedyczne. Chcemy pozostać w tej roli, rozwiązując problemy techniczne przy pełnej współpracy środowiska medycznego”. – dodał prof. Paweł Knapkiewicz.

Czytaj też

Miejsce wydarzenia, czyli Politechnika Wrocławska nie jest przypadkowe. Eksperyment tej bowiem uczelni dotyczący badań nad komórkami nowotworowymi został wyłoniony przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną do grona 18 eksperymentów, które mają szansę być zrealizowane przez polskiego astronautę podczas misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2024/5 roku.

Eksperymenty w mikrograwitacji to przyszłość, osiągalna już teraz dla polskich zespołów badawczych i firm. To także konieczność, jeśli chcemy prowadzić badania światowym poziomie. Warunki panujące w tym wielkim laboratorium - jakim jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS - umożliwiają prowadzenie badań w warunkach nieosiągalnych na Ziemi. A jeśli do tego jeszcze mogą służyć poprawieniu bezpieczeństwa, jakości i komfortu życia a nawet walce z chorobami cywilizacyjnymi, tym bardziej powinny inspirować naukowców i inżynierów do eksperymentowania w kosmosie.” – zaznacza prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Czytaj też

W sympozjum wezmą udział wybitni specjaliści – przedstawiciele środowiska biologicznego/medycznego oraz goście reprezentujący ESA i POLSA, m.in.:

  • prof. dr hab. inż. Jan Dziuban, Zastępca Kierownika ds. Naukowych Centrum Badań Kosmicznych Wydziału Elektroniki Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej;
  • dr hab. inż. Julita Kulbacka, prof. uczelni, Kierownik Katedry i Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu;
  • mgr inż. Dagmara Jakubowska Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach;
  • dr Natalia Baran, Instytut Hematologii i Transfuzjologii z Warszawy/MD Anderson Cancer Center, Houston, Texas, USA;
  • dr Oskar Karczewski, Dyrektor Departamentu Badań i Innowacji, POLSA;
  • dr Anna Fogtman, EuropeanAstronautCentre EAC, Crew Exploration Scientist, Space Medicine Team and SciSpacE, HRE-RS

Wydarzenie jest otwarte dla słuchaczy i mediów oraz bezpłatne.

Więcej informacji, w tym link do transmisji oraz agenda wydarzenia są dostępne na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).

Źródło POLSA

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze