Reklama

Obserwacja Ziemi

Polsko-niemieckie partnerstwo na rzecz rozwoju nowej konstelacji

Od lewej: Jędrzej Kowalewski (CEO, Scanway), Mikołaj Podgórski (COO, Scanway), dr Gopika Suresh (CSO, Marble Imaging), Alexander Epp (CMO, Marble Imaging), Robert Hook (CEO, Marble Imaging)
Od lewej: Jędrzej Kowalewski (CEO, Scanway), Mikołaj Podgórski (COO, Scanway), dr Gopika Suresh (CSO, Marble Imaging), Alexander Epp (CMO, Marble Imaging), Robert Hook (CEO, Marble Imaging)
Autor. Scanway

Brema, Niemcy i Wrocław, Polska - Marble Imaging GmbH, niemiecka spółka, która opracowuje usługi obserwacji Ziemi (EO) oparte na danych z istniejących konstelacji satelitów VHR oraz polska firma Scanway S.A., która dostarcza zaawansowane instrumenty optyczne dla kosmosu, ogłosiły strategiczne partnerstwo.

Reklama

Przedmiotem współpracy będzie wspólne opracowanie multispektralnego ładunku do mikrosatelitarnej konstelacji do obserwacji Ziemi rozwijanej przez Marble Imaging. Docelowa konstelacja będzie obejmować do 200 satelitów o jednostkowej wadze około 100 kg każdy, które mają zostać wystrzelone w kilku etapach w ciągu następnej dekady, zapewniając cykliczne globalne obrazowanie w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Reklama

Konstelacje, czyli grupy satelitów współpracujących ze sobą i umożliwiające realizację zadań niemożliwych do wykonania przez pojedynczy pojazd, są przyszłością przemysłu kosmicznego, przede wszystkim ze względu na zwiększone pole obrazowania, czas rewizyty danego miejsca i niezawodność, jakie oferują. Z raportów branżowych (wg Euroconsult 2022) wynika, że w kolejnej dekadzie ponad 80% małych satelitów zostanie wyniesionych w ramach misji konstelacyjnych.

Nasze strategiczne partnerstwo wzmocni europejską współpracę w dziedzinie obserwacji Ziemi. Z niecierpliwością czekamy na wspólne opracowanie najnowocześniejszych ładunków optycznych i multispektralnych przez Scanway dla naszej konstelacji.
Robert Hook, CEO i współzałożyciel Marble Imaging

Czytaj też

Współpraca dopiero się rozpoczęła, a już zaowocowała wygraną w prestiżowym niemieckim konkursie „Kleinsatelliten Nutzlastwettbewerb” organizowanym przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR). Nagroda ta umożliwi bezpłatne wysłanie w przestrzeń kosmiczną (bezpłatny slot do wystrzelenia w horyzoncie do końca 2025 roku) teleskopu obserwacyjnego, wraz z zapewnieniem możliwości jego operowania w przestrzeni kosmicznej dla satelity demonstracyjnego przyszłej konstelacji.

Reklama

Sukces misji satelity demonstracyjnego będzie wstępem do planowanej budowy konstelacji, w ramach której Scanway mógłby potencjalnie dostarczyć teleskopy obrazujące do nawet 200 mikrosatelitów, o szacowanej przez firmę cenie jednostkowej około 1 mln EUR za instrument obrazujący. Scanway będzie odpowiedzialny za opracowanie i dostarczenie ładunku - czyli teleskopów do obserwacji Ziemi, które będą działać na pokładzie satelitów w celu zapewnienia najlepszej jakości danych. Zespół firmy ma ponad siedmioletnie doświadczenie w opracowywaniu ładunków optycznych.

Ekscytującym dla Scanway zadaniem w projekcie będzie dostarczenie teleskopu o bardzo wysokiej rozdzielczości, poniżej jednego metra. Długoterminowym celem firmy jest tworzenie rozwiązań dla konstelacji - wiąże się z tym konieczność skalowania procesu produkcyjnego. Jesteśmy świadomi tego wyzwania, dlatego od stycznia będziemy dysponować powierzchnią laboratoryjno-warsztatową blisko 4x większą niż dotychczas dzięki nowej siedzibie Scanway, a w perspektywie kilku kolejnych lat będziemy wdrażać dalsze procesy skalowania produkcji.
Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway

Satelity będą dostarczać globalne dane powierzchni Ziemi z rozdzielczością (GSD) poniżej 1 metra (na planowanym poziomie około 0,7 metra) w pasmie widzialnym (VIS) i bliskiej podczerwieni (NIR) z pasmem panchromatycznym, a instrument obrazujący dostarczony przez Scanway będzie o około połowę razy większy od teleskopu przygotowanego w ramach misji EagleEye.

Czytaj też

Przyszłe satelity będą również wyposażone w ładunki do obserwacji Ziemi w paśmie podczerwonym (SWIR). Uzyskane w ten sposób dane i analizy będą stanowić cenne źródło informacji dla wielu klientów w UE i na całym świecie. Współpraca między zdolnymi europejskimi firmami ma na celu wzmocnienie europejskiego przemysłu EO. Przedstawiciele stron są zgodni co do tego, że rozwój europejskiej konstelacji to istotny krok w kierunku przełamania zależności od dużych pozaeuropejskich graczy, którzy obecnie dominują na rynku.

Naszym celem jest stworzenie przyszłości, w której szybkie i świadome podejmowanie decyzji przy użyciu aktualnych, nieprzerwanych, dostępnych i szczegółowych danych EO będzie bezproblemowe.
dr Gopika Suresh, współzałożyciel i dyrektor ds. strategii.

Marble zostało założone w sierpniu 2023 r. w Bremie, w samym centrum niemieckich innowacji lotniczych i kosmicznych. Obejmując całe spektrum obserwacji Ziemi, od projektowania i zarządzania misjami po przetwarzanie i analizę danych, Marble dąży do bycia liderem rynku usprawnionych usług EO (ang. Earth Observation) dla klientów komercyjnych i rządowych.

Czytaj też

Scanway to z kolei polska firma działająca w branży technologii obserwacyjnej i kontroli jakości. Jest pierwszym w Polsce komercyjnym dostawcą spektralnych instrumentów do kosmosu. Spółka rozwija dwa obszary biznesowe: produkty dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz dla przemysłu (systemy wizyjne).

Źródło: Informacja prasowa Scanway Imaging Space/CC Group

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!