Reklama

Rynek globalny

Historyczna misja Wielkiej Brytanii? Podpisano umowę

Dokowanie kapsuły Dragon
Dokowanie kapsuły Dragon
Autor. NASA

Brytyjska Agencja Kosmiczna i amerykańska firma Axiom Space podpisały umowę, dzięki której czworo brytyjskich astronautów może wkrótce udać się na Międzynarodową Stację Kosmiczna (ISS) w ramach prywatnej misji. Byłoby to zdecydowanie historyczne wydarzenie dla Zjednoczonego Królestwa.

Reklama

Podczas otwarcia londyńskiej giełdy, dnia 25 października 2023 r., George Freeman, poseł do parlamentu, minister stanu w Departamencie Nauki, Innowacji i Technologii poinformował o podpisaniu umowy pomiędzy Brytyjską Agencją Kosmiczną i firmą Axiom Space. Porozumienie dotyczy przeprowadzenia całkowicie brytyjskiego lotu Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W czasie planowanej wyprawy czworo astronautów Zjednoczonego Królestwa miałoby spędzić w kosmosie do ok. dwóch tygodni. Załoga przeprowadzi tam badania naukowe, przetestuje nowe technologie, a także wdroży szereg działań edukacyjnych i informacyjnych.

Reklama

”(…) Perspektywa historycznej misji w Wielkiej Brytanii z Axiom Space może zainspirować całe nowe pokolenie do sięgnięcia gwiazd, wspierając jednocześnie nasze wysiłki na rzecz zbudowania jednej z najbardziej innowacyjnych i atrakcyjnych gospodarek kosmicznych na świecie, więc nie mogę się doczekać, aby zobaczyć kolejne etapy rozwoju prac eksploracyjnych.” - stwierdził Freeman. 

Umowa wynika z realizacji przyjętej przez Wielką Brytanię strategii, która zakłada wykorzystanie misji kosmicznych do prowadzania badań w obszarach cywilnym i bezpieczeństwa. Dotyczy pięciu kluczowych dla Brytyjczyków sfer technologicznych: sztucznej inteligencji, inżynierii biologicznej, telekomunikacji, półprzewodników oraz kwantowych.

Reklama

Czytaj też

Porozumienie to ogromna szansa i wyzwanie dla brytyjskich środowisk naukowych. Brytyjska Agencja Kosmiczna zaprosiła krajowe uniwersytety, instytucje badawcze i i przedstawicieli przemysłu do podzielenia się pomysłami na eksperymenty i testy technologii, które załoga mogłaby przeprowadzić na orbicie. Ponad to, w związku z planowaną misją, agencja zamierza stworzyć krajowy program edukacji kosmicznej i zaangażowania społecznego.

Rolą programu będzie pokazanie różnorodnych zawodów dostępnych w sektorze kosmicznym, promowania nauki, technologii, inżynierii i matematyki oraz podkreślania znamiennego wpływu eksploracji przestrzeni kosmicznej na życie obywateli Wielkiej Brytanii. Warto zaznaczyć, że Brytyjska Agencja Kosmiczna współpracuje z Axiom Space nad planami misji komercyjnej przy pełnym wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Czytaj też

Warto także przypomnieć, że nasz rodak - dr. Sławosz Uznański - już niedługo skorzysta z usług świadczonych przez firmę Axiom Space. Polski astronauta dnia 1 września 2023 r., został przyjęty do Europejskiego Korpusu Astronautów (European Astronaut Corps). Obecnie naukowiec przechodzi intensywny program szkolenia, które ma go przygotować do zbliżającej się misji Ax-4, która powinna wystartować w drugiej połowie 2024 r. Dodatkowo, kilka tygodni temu Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała o wstępnych wynikach eksperymentów, które zrealizuje polski astronauta podczas swojej misji.

Nadesłano rekordową liczbę 66 zgłoszeń, z których opracowano wstępną listę obejmującą 18 eksperymentów. Prezes POLSA, prof Grzegorz Wrochna podkreślił, iż jest przekonany, że wybrane eksperymenty przyczynią się do postępów w takich dziedzinach, jak inżynieria kosmiczna, medycyna kosmiczna, nauki biologiczne czy biotechnologia, a najlepsze propozycje zakładające testowanie na stacji ISS technologii, układów modułów, systemów lub materiałów mogą być także wykorzystane w przyszłych misjach eksploracyjnych ESA lub NASA.

Czytaj też

Przypomnijmy, że Axiom Space jest komercyjnym dostawcą pełnego zakresu usług misji orbitalnych dla przemysłu kosmicznego. Realizuje kompleksowe wyprawy załogowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Axiom Space pomaga także instytucjom krajowym i organizacjom przy opracowywaniu programów załogowych lotów kosmicznych, programów selekcji astronautów i zapewnia wiedzę ekspercką niezbędną do rozszerzenia międzynarodowej społeczności badaczy kosmosu na większą i bardziej zróżnicowaną reprezentację ludzkości.

Opracowanie: Wiesław Grzegorzewski/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!