Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Teleskop JWST wyostrzony i niemal gotowy do obserwacji

Autor. NASA

Po pełnym przeglądzie JWST potwierdzono, że obserwatorium jest w stanie rejestrować ostre obrazy za pomocą każdego z czterech pokładowych instrumentów naukowych. Oznacza to, że teleskop jest gotowy do oficjalnego uruchomienia, co powinno nastąpić za ok. 2 miesiące.

Reklama

W ostatnich dniach Amerykańska Narodowa Agencja Kosmiczna poinformowała, że Teleskop Kosmiczny im. Jamesa Webba jest gotowy do rozpoczęcia kolejnej i ostatniej serii przygotowań - pełnego uruchomienia instrumentów naukowych. Jest to związane z pomyślnym wieloetapowym przygotowaniem wszystkich podzespołów do pracy, które zostały ustawione i odpowiednio wyostrzone. Kolejny etap potrwa około dwóch miesięcy, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, JWST rozpocznie swoją misję naukową już w czerwcu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Potwierdzeniem tego, że kalibracja wszystkich instrumentów teleskopu się udała, jest seria wykonanych zdjęć, ukazujących znacznie większą głębię pola widzenia, skalę ostrości oraz zdolność rozdzielczą. Obserwowano wówczas galaktykę satelicką - Wielki Obłok Magellana. Lee Feinberg, kierownik ds. elementów optycznych JWST w Centrum Kontroli Lotów Goddard, był pod wrażeniem dokładnych i precyzyjnych obrazów uzyskanych przez instrumenty pokładowe.

Autor. NASA

Według informacji podanych przez przedstawicieli NASA, wydajność nowego kosmicznego teleskopu, będącego efektem prawie trzech dekad starań inżynierów i naukowców wielu agencji oraz przedsiębiorstw z całego świata, przechodzi najśmielsze oczekiwania. Co więcej, podczas pracy silników korekcyjnych JWST zużył znacznie mniej paliwa niż zakładano, dzięki czemu spodziewany czas operacyjnej sprawności JWST będzie wydłużony z pięciu do piętnastu lat. Zdjęcia kalibracyjne, które do tej pory zostały wykonane nie są ukazaniem pełnych możliwości teleskopu. Jednakże na ich podstawie już teraz można stwierdzić, że naukowcy będą mieli okazję pracować z najpotężniejszym obserwatorium, jakie powstało w historii ludzkości.

Teraz zespół Webba zajmie się pełnym uruchomieniem instrumentów naukowych. Wymagane jest sprawdzenie detektorów w różnych konfiguracjach, tak aby upewnić się, że wszystko prawidłowo współpracuje. Ponadto mają zostać wykonane czynności postkalibracyjne polegające na skierowaniu optyki w różne fragmenty nieba. Ma być także sprawdzona wytrzymałość termiczna osłony przeciwsłonecznej jak i ponowne sprawdzenie wyrównania segmentów zwierciadła głównego celem usunięcia usterek. Po ostatecznej korekcji JWST będzie w pełni gotów do rozpoczęcia badań.

Pozaziemska podróż Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) rozpoczęła się w kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej 25 grudnia 2021 r., kiedy to doszło do pomyślnego startu rakiety nośnej Ariane 5. Astronomowie mają nadzieję, że dzięki nowemu teleskopowi kosmicznemu i jego zdolności do obserwacji w podczerwieni, będzie możliwe m.in. zbadanie atmosfer planet spoza Układu Słonecznego pod kątem śladów życia oraz dostrzeżenie pierwszych gwiazd i galaktyk, powstałych zaledwie ok. 100 mln lat po Wielkim Wybuchu.

Czytaj też

NASA/Space24

Reklama
Reklama

Komentarze