Reklama

NAUKA I EDUKACJA

USA: Medale Hawkinga dla Elona Muska i filmu „Apollo 11”

Edwin Aldrin z załogi Apollo 11 na Księżycu. Fot. NASA
Edwin Aldrin z załogi Apollo 11 na Księżycu. Fot. NASA

Tegorocznym Stephen Hawking Medal for Science Communication nagrodzono znanego przedsiębiorcę Elona Muska, kompozytora Briana Eno oraz dokument „Apollo 11”. Ufundowana w 2015 r. nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w popularyzacji nauki.

Stephen Hawking Medal for Science Communication to jedna z najcenniejszych na świecie nagród przyznawana popularyzatorom nauki. Wśród wcześniejszych laureatów znaleźli się choćby Hans Zimmer, Neil deGrasse Tyson, Jean-Michel Jarre czy twórcy serialu „Teoria wielkiego podrywu” („The Big Bang Theory”).

W tym roku, podobnie jak w poprzednich, przyznano trzy medale.

Jednym z laureatów został założyciel m.in. firm Tesla i SpaceX – Elon Musk. Nagrodę otrzymał za "niebywałe osiągnięcia w dziedzinie lotów kosmicznych i działania na rzecz ludzkości".

Obok niego znalazł się angielski kompozytor i producent muzyczny Brian Eno, którego nagrodzono za "wkład w popularyzację nauki".

Medal zdobył także film "Apollo 11" Todda Douglasa Millera za "przełomowe spojrzenie na historię słynnej misji na Księżyc".

Medale tradycyjnie zostaną wręczone w czasie festiwalu Starmus International Festival. W tym roku odbędzie się on 24-tego czerwca w Zurychu.

Odbywająca się co dwa lata impreza ma na celu promowanie wiedzy naukowej przy uczestnictwie wiodących naukowców, astronautów i artystów.

W zarządzie zasiadają m.in. kosmonauta Aleksiej Leonow, biolog Richard Dawkins, muzyk i dr astrofizyki Brian May czy działający na rzecz praw człowieka Peter Gabriel. Należał do niego także Stephen Hawking.

W tegorocznej edycji festiwalu ma wziąć udział m.in. astronauta z misji Apollo 11 Michael Collins, a także sześciu innych astronautów z misji Apollo.

Festiwal uświetni występ Hansa Zimmera z jego kompozycją "Once Upon a Time on The Moon", stworzoną z okazji 50. pierwszego lądowania na Księżycu i na cześć programu Apollo.

Tegoroczne nagrody będą pierwszymi przyznanymi po śmierci Stephena Hawkinga i uhonorowano w nich jego zainteresowanie praktycznymi zastosowaniami nauki.

Niedługo przed śmiercią prof. Hawking osobiście zaprosił Elona Muska, aby przyłączył się do Starmus.

"Jestem podekscytowany w związku z naszym wsparciem festiwalu Starmus i Medalu Stephena Hawkina 2019" – powiedział Sir Michael Hintze, brytyjski biznesmen, założyciel patronującej przedsięwzięciu firmy finansowej CQS.

"Inicjatywy te pozwalają nam lepiej zrozumieć powstanie i przyszłe losy Wszechświata, tego skąd pochodzimy i dokąd możemy zmierzać. Chodzi o naukową ciekawość, pracę nad zdobyciem wiedzy i podróż do kolejnych odkryć na temat naszej planety i naszego miejsca we Wszechświecie. Aby nauka wzrastała i kwitła, musimy zainteresować i zaangażować młodzież oraz przyciągnąć jej wyobraźnię. Wykonywana tutaj praca promuje kontakty światowej społeczności naukowej i wspiera globalną współpracę" – dodał przedsiębiorca.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!