Reklama

NAUKA I EDUKACJA

USA: stworzono geologiczną supermapę Księżyca

Ilustracja: NASA/USGS [astrogeology.usgs.gov]
Ilustracja: NASA/USGS [astrogeology.usgs.gov]

Połączonym wysiłkiem specjalistów z NASA, federalnej agencji naukowej US Geological Survey oraz ośrodka badawczego Lunar and Planetary Institute, opracowano pierwszą tak obszerną, ujednoliconą mapę geologiczną powierzchni Księżyca. Udostępniony publicznie zbiór danych ma pozwolić m.in. na dokładne i możliwie najbardziej efektywne rozplanowanie eksploracji Księżyca, która ma postępować już niebawem wraz z rozwojem programu załogowego NASA Artemis.

Nowa wysokorozdzielcza mapa geologiczna Księżyca skupia w sobie całość zbieranych przez dekady analogowych i cyfrowych danych na temat charakterystyki geologicznej powierzchni naturalnego ziemskiego satelity. Zaangażowani w jej stworzenie pracownicy NASA, agencji naukowej US Geological Survey (USGS) oraz ośrodka badawczego Lunar and Planetary Institute nazywają efekt swojej pracy "kompletnym schematem geologicznym powierzchni Księżyca". Obejmuje on pełen zakres półkul Srebrnego Globu, oddając szczegółowo skalę zróżnicowania występującego pomiędzy kolejnymi partiami terenu.

Dokładna mapa została skomponowana z myślą o przyszłej eksploracji Księżyca, a także pod kątem typowania miejsc dyslokacji dla kolejnych misji badawczych, jak również przyszłej bazy lub baz księżycowych. Może ona też posłużyć podczas dalszych szczegółowych badań naukowych, m.in. pozwalając lepiej powiązać analizy konkretnych obszarów z informacjami na temat cech dominujących Księżyca.

To wprawdzie nie pierwsza ogółem specjalistyczna mapa Księżyca, niemniej jednak jest jedyną tak kompleksowo oddającą rys geologiczny Srebrnego Globu. Cała powierzchnia naturalnego satelity Ziemi została odpowiednio poklasyfikowana. Mapa nosi tytuł „Unified Geologic Map of the Moon” (“Ujednolicona geologiczna mapa Księżyca”) i jest dostępna w formie cyfrowej do pobrania przez Internet. Jej skala to 1:5 000 000.

image
Mozaika danych geologicznych na Ujednoliconej geologicznej mapie Księżyca. Ilustracja: NASA/GSFC/USGS [usgs.gov]

 

Do opracowania mapy wykorzystane zostały dane z sześciu pierwotnie stworzonych analogowych map programu Apollo oraz informacje zebrane przez najnowsze misje satelitarne i sondy księżycowe. Oprócz połączenia historycznych i współczesnych zestawów informacji, badacze opracowali także zunifikowany opis stratygrafii (warstw skalnych). W przypadku dawnych map nazwy skał, opisy i ich wiek nie były spójne.

W charakterze bazy zawierającej dane na temat wysokości terenu w obszarach równikowych, użyto zasobów zobrazowań stereoskopowych z japońskiej misji SELENE. Z kolei topografia dla biegunów północnego i południowego bazuje na pomiarach instrumentu Lunar Orbiter Laser Altimeter, działającego na pokładzie amerykańskiej sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Mapę w pełnej wersji można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.

Opracowanie: PAP/MK

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!