Reklama

NAUKA I EDUKACJA

W Poznaniu o stażach i szansach studentów na pracę w branży kosmicznej

Fot. Politechnika Poznańska [put.poznan.pl]
Fot. Politechnika Poznańska [put.poznan.pl]

Na wtorek 8 października br. Ministerstwo Przedsiębiorczości Technologii zapowiedziało wydarzenie pod tytułem „Kosmos zaczyna się w Poznaniu”. Spotkanie organizowane jest na Politechnice Poznańskiej jako pierwsze z cyklu działań na rzecz aktywizowania studentów polskich uczelni w zakresie projektów stażowych, a także działalności związanej z technologiami i programami kosmicznymi.

W zaproszeniu skierowanym do studentów przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podkreśla się istnienie wsparcia umożliwiającego młodym adeptom inżynierii szybkie i ułatwione nabywanie doświadczenia oraz zapoznanie się ze specyfiką sektora kosmicznego. Uczestnikom prezentowane są m.in. studenckie i absolwenckie programy oraz szkolenia NASA,  Europejskiej Agencji Kosmicznej, Polskiej Agencji Kosmicznej i  Agencji Rozwoju Przemysłu, a także możliwości staży w  branży kosmicznej.

Rozpoczęcie zjazdu zaplanowano na godz. 10.00 we wtorek, 8 października 2019 roku. Miejscem przeprowadzenia spotkania jest Politechnika Poznańska – a konkretniej, Centrum Wykładowe przy ul. Piotrowo 2, sala 123. Uczestnicy będą mieli tam okazję posłuchać specjalistów m.in. z NASA, Polskiej Agencji Kosmicznej i Agencji Rozwoju Przemysłu.

Gościem specjalnym będzie Artur Chmielewski, polski inżynier, menadżer i pracownik wielu misji kosmicznych w NASA Jet Propulsion Laboratory, m.in. misji Rosetta, Galileo, Ulysses, Cassini-Huygens, a także projektu marsjańskiego łazika elektrycznego.

PROGRAM:

10.00: Otwarcie z udziałem Jadwigi Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, prof. dr hab. inż. Tomasza Łodygowskiego, Rektora Politechniki Poznańskiej oraz Michała Szaniawskiego, Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej,
10.10: Programy stażowe, prezentacja ofert, Polska Agencja Kosmiczna, Agencja Rozwoju Przemysłu,
10.30: "Dlaczego Amerykanie latają w kosmos i dlaczego Polacy też powinni?” – Artur Chmielewski, NASA,
11.15: Dyskusja, pytania.

Osobom zainteresowanym, acz niezdecydowanym organizatorzy przypominają - sektor kosmiczny stanowi jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie i szczególnie perspektywicznych gałęzi przemysłu, zyskującą również w Polsce nowe perspektywy rozwoju. Branża ma rosnące znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i naukowe dla gospodarki krajowej, europejskiej i światowej. "Poprzez serię spotkań prezentujących dostępne możliwości rozwoju naukowego i zawodowego chcemy przyciągnąć do tego sektora młodych naukowców i inżynierów, a także zintensyfikować wymianę wiedzy i doświadczeń" - zapewniają przedstawiciele MPiT.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!