Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Widziane z orbity: widoczne skutki zmiany klimatu na przykładzie Alp

Autor. NASA

Globalne ocieplenie klimatu jest coraz wyraźniej widoczne w regionie alpejskim. Wegetacja zajmuje wyższe obszary, co widoczne jest na zdjęciach satelitarnych – informują naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Reklama

Podobnie jak Arktyka, Alpy wskutek zmian klimatu stają się coraz bardziej zielone. Wegetacja powyżej linii drzew powiększyła się na ok. 80 % obszaru Alp. Zmniejsza się również czapa lodowa – opisują naukowcy szwajcarscy z ośrodków w Bazylei i Lozannie, którzy oceniają sytuacje na podstawie danych satelitarnych.

Reklama
Reklama

Nie wykonano dotąd tak obszernego badania wpływu zmian klimatu na biomasę alpejskich roślin. Zdaniem autorów przyrost roślinnej biomasy spowodowany jest zmianami w opadach deszczu i dłuższym czasem wegetacji. Oba te czynniki wynikają ze wzrostu temperatur. Wykorzystano do tego dane satelitarne z lat 1984-2021. W trakcie tego okresu biomasa powyżej linii drzew zwiększyła się na ponad 77 % obserwowanego obszaru.

Czytaj też

Jak tłumaczą naukowcy, rośliny alpejskie są przystosowane do trudnych warunków. Nie są jednak zbytnio odporne na konkurencję. Kiedy więc warunki nie będą tak surowe, alpejskie rośliny stracą swoją przewagę i ustąpią gatunkom inwazyjnym.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama