Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Wieści ze sztabu ERC 2021. Robotyczno-kosmiczny turniej z długą listą zgłoszeń

Fot. ERC [roverchallenge.eu]
Fot. ERC [roverchallenge.eu]

Dobiegła końca rejestracja zgłoszeń do tegorocznej, siódmej już odsłony robotyczno-kosmicznego wydarzenia w ramach cyklu zawodów European Rover Challenge. Po udanej realizacji ubiegłorocznej edycji – organizowanej w specyficznych, pandemicznych uwarunkowaniach - w tym roku wydarzenie ma odbywać się zarówno w hybrydowej formule „remote”, jak i stacjonarnie „on-site”. Chęć udziału w zawodach potwierdziło łącznie blisko 100 drużyn z 6 kontynentów.

ERC Space and Robotics Event 2021 kontynuuje utrwaloną już spuściznę cyklu zawodów łazików robotycznych i towarzyszących im wydarzeń popularyzatorskich oraz naukowo-branżowych. Tegoroczna edycja będzie już siódmą okazją do zapoznania się z tą serią – jej główny przebieg będzie realizowany w dniach 10–12 września w Kielcach.

Do startu w tegorocznej odsłonie ERC zgłosiło się 58 drużyn, które wezmą udział w trybie stacjonarnym (on-site), oraz 38 zespołów, które wystartują w trybie hybrydowym (remote). Niezależnie od formuły uczestnictwa, ponownie będzie to okazja do spotkania entuzjastów badań kosmosu i zaawansowanych technologii, a także ekspertów i przedstawicieli europejskiego świata nauki oraz biznesu zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych.

Z każdą kolejną edycją organizatorzy ERC stawiają uczestnikom poprzeczkę coraz wyżej, przy czym kładą także nacisk na wymiar edukacyjny - dlatego tegoroczne wydarzenie będzie składać się z dwóch części: Strefy Zawodów oraz Strefy Inspiracji.

Strefa Zawodów to miejsce, w którym odbywa się tytułowy turniej – European Rover Challenge. Zawody robotyczne wykraczają od pewnego czasu poza podręcznikowe ramy. Pozwalają studentom zaprojektować, zbudować i przetestować działanie autonomicznych łazików, a następnie zmierzyć się z innymi zespołami z całego świata. Zadania przygotowane dla drużyn oparte są na prawdziwych misjach zaplanowanych i wykonanych przez NASA lub Europejską Agencję Kosmiczną, których przedstawiciele są obecni podczas wydarzeń ERC. Wyzwania stawiane uczestnikom odzwierciedlają prawdziwe doświadczenia inżynierskie oraz edukują w rozwiązywaniu złożonych problemów, co może okazać się przydatne w przyszłej karierze inżynieryjnej.

Jako organizatorzy ERC jesteśmy naprawdę dumni, widząc, jak ta społeczność młodych wizjonerów i ich zwolenników z roku na rok staje się coraz większa. W tym roku z powodu dużego zainteresowania uczestnictwem zdecydowaliśmy się nawet na wydłużenie terminu nadsyłania zgłoszeń, dzięki czemu ERC 2021 ma szansę stać się najlepszą dotychczas edycją wydarzenia, na które wszyscy czekamy z niecierpliwością i nieskrywanym podekscytowaniem.

Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, głównego organizatora zawodów ERC

Strefa Inspiracji ma skupić z kolei uwagę wszystkich zainteresowanych na pokazach i prezentacjach naukowo-technicznych – zarówno na miejscu, jak i online. Tej części ERC towarzyszy seria wykładów i debat z udziałem głównych prelegentów pochodzących z międzynarodowych firm z branży kosmicznej i technologicznej.

Wśród gości specjalnych poprzednich edycji ERC byli m.in. Steve’a Jurczyk – wiceszef NASA, Harrison Schmitt – astronauta NASA i uczestnik słynnej misji Apollo 17 czy Tim Peake – brytyjski astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, który podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebiegł dystans maratonu londyńskiego.

Ubiegłoroczna, szósta edycja ERC 2020 odbyła się we wcześniej niepraktykowanej, hybrydowej formule i była jedynym tego formatu wydarzeniem robotyczno-kosmicznym na świecie, który został zrealizowany po ogłoszeniu stanu pandemii COVID-19. Udział wzięło wówczas 30 zespołów z 14 krajów, a ich zmagania śledziło online ponad 100 tys. osób.

image
Ilustracja: ERC [roverchallenge.eu]

W tym roku część programu ERC ponownie będzie realizowana na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej, a wybrane aktywności oraz relacje na żywo z zawodów będą transmitowane na stronie internetowej wydarzenia.

Współorganizatorami ERC 2021 są: Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” SA oraz Politechnika Świętokrzyska. Wydarzenie wspierane jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, które dofinansowało projekt z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

Źródło: European Rover Challenge


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!