Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Współpraca naukowa Polski z Ukrainą służy obu stronom

Podpisano porozumienie o współpracy między UKE a ukraińskim regulatorem
Autor. UKE.gov.pl/ materiały prasowe

Współpraca naukowa Polski i Ukrainy może dobrze posłużyć obu stronom; Ukraina jest ciekawym partnerem dla polskich naukowców – powiedział wiceminister nauki Andrzej Szeptycki, składając we wtorek wizytę w Kijowie.

Nie chodzi nam o drenaż mózgów z Ukrainy, ale o to, żeby była między nami współpraca naukowa, która służy obu stronom” – zapewnił Szeptycki w rozmowie z PAP. Wiceminister spotkał się w Kijowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mychajłem Wynnyckim oraz wygłosił wykład, poświęcony polsko-ukraińskiej współpracy naukowej w Narodowym Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki.

Reklama

Pytany o kierunki współpracy Szeptycki zaznaczył, że Polska może pomagać w kształceniu kadr ukraińskich pod kątem budowy nowoczesnego państwa, reform oraz integracji z Unią Europejską. „My mamy chociażby projekty europejskie, w których bierzemy udział jako kraj członkowski. Chodzi o to, żeby Ukraina więcej i szerzej uczestniczyła w tych projektach. Mamy więcej środków finansowych, więc sytuacja polskiej nauki jest pod tym względem lepsza niż ukraińskiej nauki w warunkach wojennych” – powiedział.

Z drugiej strony Ukraina ma potencjał w sferze nauk technicznych – kontynuował wiceminister.Jest to m.in. wszystko, co dotyczy elektrowni jądrowych. Ukraina ma w tym obszarze duże doświadczenie praktyczne, a my dopiero zaczynamy. Możliwe, że nasi specjaliści chcieliby z tego skorzystać” – zaznaczył Szeptycki.

Reklama

Ukraina ma również pewne tematy, które bez wątpienia są ciekawe w sferze nauk społecznych, to co związane jest z wojną. Są to również takie dziedziny jak materiałoznawstwo i nauki kosmiczne. To są obszary, gdzie Ukraina potencjalnie może być dla Polaków interesująca” – dodał.

Szeptycki podkreślił, że Ukraina jest drugim miejscem po Brukseli, w którym składa wizytę jako wiceminister nauki odpowiedzialny za współpracę zagraniczną. „To pokazuje kierunki i priorytety naszej działalności” – wyjaśnił. Poinformował także, że wkrótce planowane jest podpisanie nowej polsko-ukraińskiej umowy o współpracy naukowej.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama