NAUKA I EDUKACJA
Wybrano obszary do załogowego lądowania na Księżycu
NASA zaktualizowała listę potencjalnych miejsc lądowania na Księżycu astronautów misji Artemis III. Wydarzenie będzie pierwszym od ponad 50 lat załogowym lądowaniem na powierzchni Srebrnego Globu.
W ostatnich tygodniach Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) poinformowała o zaktualizowaniu listy miejsc przeznaczonych do lądowania astronautów misji Artemis III. Są one zlokalizowane na obszarze południowego bieguna Księżyca. W 2022 r. opublikowano listę trzynastu odpowiednich do tego miejsc. Tym razem skrócono ją do dziewięciu lokalizacji.
Wybrane regiony to: Szczyt w pobliżu krateru Cabeus B, Obszar Haworth, Masyw Malapert, Płaskowyż Mons Mouton, Wzgórze Mons Mouton, Grzbiet Nobile Rim 1, Grzbiet Nobile Rim 2, Grzbiet de Gerlache Rim 2 oraz Równina Slater Plain. Zawierają one różnorodne cechy geologiczne.Miejsca zostały zaprezentowane na ilustracji poniżej.
Naukowcy twierdzą, że wybrane miejsca mogą być bogate w złoża lodu wodnego w stale zacienionych kraterach. Woda jest cenna z naukowego punktu widzenia oraz jako surowiec. Można z niej niej otrzymać tlen i wodór dla systemów podtrzymywania życia, a także produkować paliwo. Będą to niezbędne zdolności do realizowania długotrwałych pobytów astronautów na Księżycu, w tym budowy bazy.
”Naszym priorytetem jest bezpieczne lądowanie i bezpieczny powrót naszych astronautów, a dzięki temu uzyskanie niesamowitych danych naukowych. […] To czego nauczymy się dzięki tej misji pomoże nam wybrać miejsce lądowania misji Artemis 4” - podkreśliła Tamra George z Johnson Space Center NASA. Dodała także, że aktualizacja wymagała uwzględnienia szerokiego zakresu czynników.
Kryteria wyboru
Naukowcy z NASA podkreślili, żę południowy biegun Księżyca to zupełnie inne środowisko niż to z misji Apollo. „Zapewnia dostęp do najstarszych terenów Księżyca, a także do zimnych, zacienionych regionów, które mogą zawierać wodę i inne związki. Każdy z tych regionów lądowania umożliwi nam prowadzenie niesamowitych badań naukowych i dokonywanie nowych odkryć” - podkreśliła Sarah Noble z NASA.
Do wyboru opisywanych regionów zostały wykorzystane m.in. dane z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Czynniki w procesie selekcji obejmowały potencjał naukowy, dostępność okna startowego, odpowiedni teren, możliwości komunikacji z Ziemią i warunki oświetleniowe. Zespół naukowców musiał także dostosować obszary do możliwości statku Starship w wersji Human Landing System (HLS), który weźmie udział w misji Artemis III.
”Artemis III to pierwsza misja, w trakcie której astronauci wylądują w regionie bieguna południowego Księżyca. Będą lecieć nowym lądownikiem na teren, który jest wyjątkowy w porównaniu z naszymi poprzednimi doświadczeniami z Apollo. […] Znalezienie odpowiednich lokalizacji na ten historyczny moment zaczyna się od zidentyfikowania miejsc, które są przede wszystkim bezpieczne.” - dodał Jacob Bleacher, jeden z głównych naukowców z NASA.
Co dalej?
NASA zapowiedziała, że zespół naukowców będzie kontynuował badanie całego regionu bieguna południowego Księżyca pod kątem wartości naukowej i dostępności regionów dla kolejnych misji programu Artemis. Dokładne miejsce lądowania dla misji Artemis III zostanie wybrane po ustaleniu daty startu.
Program przewiduje rozpoczęcie tej misji pod koniec 2026 r., natomiast termin ten najprawdopodobniej ulegnie opóźnieniu. Przypomnijmy również, że Artemis III zostanie poprzedzone misją Artemis II (2025 r.), która zakłada oblecenie Księżyca (na wysokości 8900 km) przez czteroosobową załogę na pokładzie statku kosmicznego Orion.
Źródło: NASA, Space24.pl