Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Wydarzenie ESERO na rzecz aktywizacji edukacyjnej. Z kosmosem w tle

Ilustracja: ESERO/Centrum Nauki Kopernik
Ilustracja: ESERO/Centrum Nauki Kopernik

W terminie 19-29 października br. przebiegać będzie konferencja „Kosmos w Szkole” organizowana przez Biuro Edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESERO) - wydarzenie skierowane jest do osób zaangażowanych w prowadzenie ponadprogramowych zajęć oraz popularyzację nauki wśród młodzieży. Na uczestników czekają webinaria, wykłady, giełda inicjatyw oraz warsztaty.

Cykl organizowany jest w powiązaniu z projektami realizowanymi przez Centrum Nauki Kopernik. Zaproszenie na nie kierowane jest do wszystkich osób zajmujących się edukacją, które szczególnym upodobaniem i pasją darzą tematykę kosmiczną. Wydarzenie będzie odbywać się długoterminowo w dwóch liniach tematycznych: "Ziemia z Kosmosu" i "Komos z Ziemi". W tym czasie ma pojawić się wiele okazji m.in. do konsultacji i rozmów z osobami na co dzień zajmującymi się astrofizyką czy technologiami kosmicznymi.

Cykl rozpocznie 19 października 2020 roku konferencja online pt. "Kosmos w Szkole". Organizatorzy chcą w ten sposób otworzyć pole do "wymiany doświadczeń w zakresie popularyzacji nauki pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną a polskimi edukator(k)ami".

Ze względu na sytuację epidemiczną, w tym roku konferencja odbędzie się w trybie zdalnym. Zgodnie z zapewnieniami, w jesienne popołudnia uczestnikom i uczestniczkom udostępnione zostaną różnorodne aktywności w ramach dwóch wspomnianych linii tematycznych.

"Kosmos z Ziemi" to ścieżka tematyczna, która będzie dotyczyła projektowania misji kosmicznych, pracy w międzynarodowych zespołach oraz udziału polskiego personelu w światowych projektach kosmicznych. Rozpatrywana wiedza będzie dotyczyć zadań, jakie stoją przed agencjami międzynarodowymi w obszarze projektowania eksploracji pozaziemskiej - w tym przygotowania odpowiednich habitatów, podziału sekcji roboczych oraz pomieszczeń laboratoryjnych, które się sprawdzą w warunkach tak odmiennych od tych na Ziemi. Sposoby symulowania tych kosmicznych zadań mogą być inspirującą ścieżką edukowania i pracy z młodzieżą. 

"Ziemia z Kosmosu" - to z kolei ścieżka tematyczna skupiająca się na Błękitnej Planecie i jej sytuacji z innej perspektywy. "Chociaż pędzący postęp technologiczny pozwala snuć ekscytujące wizje przekraczania granic Układu Słonecznego, to jednak coraz pilniejsze wyzwania związane z katastrofą klimatyczną każą zastanowić się nad priorytetami" - sugerują organizatorzy, przedstawiając tło proponowanej sesji.

Linie tematyczne wydarzenia dzielą się dodatkowo na trzy etapy: "Poznaj!", "Inspiruj się!", "Działaj!". Etap "Poznaj!" wypełnić mają rozmowy z zaproszonymi ekspertami zajmującymi się tematyką kosmiczną. Podczas etapu "Inspiruj się!" trwać ma Giełda Inspiracji, gdzie prezentowane będą projekty i inicjatywy kosmiczne, które już sprawdziły się w środowisku szkolnym. Założeniem jest przyjrzenie się, jak doświadczony personel nauczycielski wprowadza zagadnienia kosmiczne na zajęciach z młodzieżą; "poznamy też punkt widzenia samej młodzieży" - wskazują organizatorzy. Z kolei w ostatnim etapie ("Działaj!"), przebiegać będą warsztaty tematyczne online, obejmując zadania do samodzielnego wykonania.

Szersze informacje na temat przebiegu wydarzenia są dostępne na dedykowanej stronie internetowej. Więcej o osobnych ścieżkach konferencji dowiedzieć się można z dwóch wydarzeń utworzonych na kanałach social media - odpowiednio dla ścieżki "Kosmos z Ziemi" oraz "Ziemia z Kosmosu".

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!