NAUKA I EDUKACJA
Zaćmienie Księżyca 2022: na niebie pojawił się "krwawy Księżyc"
Początek listopada zaskoczył wielu miłośników obserwacji astronomicznych. Najnowsze zaćmienie Księżyca swoim zasięgiem objęło daleką Azję i oba kontynenty amerykańskie. Pomimo tego, że nie było ono widoczne z terytorium Polski, to z całą pewnością można stwierdzić, że było to wydarzenie godne uwagi tak jak minione październikowe zaćmienie Słońca.
8 listopada odnotowano całkowite zaćmienie Księżyca. Było ono widoczne tylko w pewnej części ziemskiego globu, głównie nad Oceanem Spokojnym, zachodnią częścią kontynentu północnoamerykańskiego, dalekowschodnią Azją i całą Nową Zelandią. Częściowe zaćmienie ujrzeli z kolei mieszkańcy centralnej i środkowej Ameryki Północnej, niemal całej Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii. Oznacza to, że większość mieszkańców Europy (w tym Polski), oraz całej Afryki byli pozbawieni dostępu do omawianego zjawiska astronomicznego. W naszym kraju najbliższe zaćmienie będzie widoczne w 2029 roku.
Czytaj też
Zaćmienia Księżyca pojawiają się wtedy, gdy nasza planeta znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem w pełni, będącym zarazem w stożku cienia Ziemi. Oznacza to, że do zjawiska dochodzi w szczególnym przypadku zdarzającym się średnio co półtora roku. Rozróżnia się zaćmienia całkowite, częściowe i półcieniowe. Zaćmienie całkowite następuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca wejdzie w stożek cienia Ziemi. Jeżeli chociaż część tarczy Księżyca jest poza stożkiem cienia Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe następuje w sytuacji, gdy Księżyc znajduje się w stożku półcienia Ziemi (jest to obszar, w którym – patrząc np. z Księżyca – przesłonięta przez Ziemię jest jedynie część Słońca, a nie całe).
W przeciwieństwie do zaćmień Słońca - zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem całkowicie bezpiecznym do obserwacji. Nie trzeba także używać przyrządów optycznych.
Czytaj też
Jeszcze nie tak dawno obserwowaliśmy zaćmienie Słońca, które z terytorium Polski było zauważalne w sposób częściowy. 25 października połowa tarczy Dziennej Gwiazdy zostało przyćmione przez Srebrny Glob. Jak wówczas pisano, na bliskie nam całkowite zaćmienie Słońca trzeba będzie poczekać do 2026 roku, kiedy pas całkowitości przejdzie przez północną Hiszpanię. [...] Zaćmienia Słońca widoczne są tylko w wąskim pasie o maksymalnej szerokości 270 km, ale przeciętnie jest to około 100 km. Z kolei najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce będzie miało miejsce dopiero 7 października 2135 roku.
Opracowanie: S24/PAP/Nauka w Polsce