Reklama

Strona główna

Niemiecko-izraelska współpraca w dziedzinie ochrony astronautów przed promieniowaniem

Fot. DLR (CC-BY 3.0)
Fot. DLR (CC-BY 3.0)

Agencje kosmiczne Niemiec i Izraela podpisały list intencyjny na rzecz promowania współpracy w dziedzinie ochrony astronautów przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym. Środkiem, który może potencjalnie tę ochronę zapewnić jest kamizelka produkowana przez StemRad. Koncepcja ta będzie testowana podczas przyszłorocznego lotu kapsuły Orion.

List intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR) i Izraelską Agencją Kosmiczną został podpisany 31 stycznia podczas 12-tej edycji konferencji International Ilan Ramon Space Conference. Ze strony niemieckiej podpis złożył Pascale Ehrenfreund, prezes zarządu DLR. Izraelską Agencję Kosmiczną reprezentował jej szef, Avi Blasberger.

Narzędziem, które ma szansę zapewnić ochronę przed promieniowaniem astronautom opuszczającym ziemską magnetosferę może być kamizelka produkowana przez firmę StemRad. Została ona zaprojektowana jako środek ochrony ludzkiego ciała po katastrofie elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie. Jest to właściwie pas, który chroni przede wszystkim podbrzusze człowieka. To właśnie w tej części organizmu znajduje się większość szpiku kostnego, odpowiedzialnego za produkcję krwi. Jak tłumaczy Oren Milstein CEO firmy StemRad, intensywne promieniowanie zjonizowane niszczy właśnie szpik kostny, co może prowadzić m.in. do anemii i raka.

Badania wykazały, że ochrona 5% szpiku kostnego wystarcza, by zapewnić krwi możliwość regeneracji i odbudowy.

Oren Milstein, prezes StemRad

Właściwości ochronne pasa na podbrzusze dostrarczonego przez StemRad będą sprawdzane podczas bezzałogowego lotu kapsuły Orion w 2018 roku. Kamizelkę taką będzie podczas tej misji nosić skonstruowany przez Instytut Medycyny Kosmicznej DLR ludzki fantom nazwany „Matrioszka”. Jest on zbudowany z tworzywa sztucznego o gęstości identycznej z ludzką tkanką. Ponadto, wewnątrz lalki będą w różnych miejscach umieszczone sensory, które zbadają ekspozycję na promieniowanie poszczególnych partii jej „ciała”. Druga, nieubrana Matrioszka, która również poleci Orionem, będzie stanowić niejako „grupę kontrolną”, której obecność pozwoli naukowcom jeszcze dogłębniej zbadać efekty szkodliwego promieniowania występujące podczas lotów w głęboką przestrzeń kosmiczną.

Czytaj też: Lot na Marsa niebezpieczny dla ludzkiego mózgu

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!