Reklama

KOSMONAUTYKA

Niepowodzenie japońskiego eksperymentu orbitalnego KITE

  • Ilustracja: JAXA
    Ilustracja: JAXA

Japoński bezzałogowy statek zaopatrzeniowy z powodzeniem dostarczył zaopatrzenie na ISS. W drodze powrotnej miał rozwinąć 700-metrową linkę testując potencjalny sposób na walkę z kosmicznymi śmieciami. Niestety linki nie udało się wypuścić, a pojazd spłonął już planowo w atmosferze.

Statek Kounotori 6 (HTV-6) Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA) został wyniesiony 9 grudnia 2016 r. Przez 6 tygodni kotwiczył przyczepiony do śluzy modułu Harmony Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pojazd dostarczył załodze ISS 5,9 tony ładunku, w tym żywność, 600 litrów wody, kilka CubeSatów oraz kamerę HD 4k. Wśród przywiezionego przez HTV-6 wyposażenia znalazło się również 6 dużych baterii litowo-jonowych. Przeprowadziwszy dwa spacery kosmiczne i wykorzystując roboty astronauci zamontowali nowe akumulatory w miejsce 12 starych baterii niklowo-wodorkowych. Dziewięć z tych starych baterii zostało wraz ze śmieciami i niepotrzebnym już sprzętem załadowane na pokład Kounotori 6 przed jego separacją od ISS.

Statek zaopatrzeniowy HTV-6. Fot. NASA

Statek HTV-6 oddzielił się od Stacji 27 stycznia. Wówczas, miał przed sobą jeszcze jedną misję. Do deorbitacji Kounotori 6 pozostawał wtedy jeszcze tydzień. Inżynierowie z JAXA chcieli wykorzystać ten czas dla wypróbowania technologii mogącej w przyszłości przyspieszyć spalanie w ziemskiej atmosferze krążących po orbicie śmieci. W tym celu opracowali eksperyment KITE (Kounotori Integrated Tether Experiment).

Aktywność KITE zakładała, że pojazd HTV-6 rozwinie długą na 700 metrów linkę, zrobioną ze stali i aluminium, zakończoną 20-kilogramowym obciążeniem. Przez linkę planowano puścić prąd o natężeniu 10 miliamperów. Celem doświadczenia KITE miało być sprawdzenie, czy wykorzystanie oporu będącej pod napięciem linki w polu magnetycznym Ziemi może być dobrym sposobem na przyspieszanie deorbitacji kosmicznych śmieci.

Metalowej linki nieudało się jednak rozwinąć, choć japońscy inżynierowie podejmowali przez kilka dni intensywne wysiłki by tego dokonać. Tym samym eksperyment KITE nie doszedł do skutku. Kounotori 6 wszedł w atmosferę w niedzielę 5 lutego o 16:06 naszego czasu, nad Oceanem Spokojnym.

Najbliższą dostawę zaopatrzenia dla ISS ma zapewnić statek SpaceX CRS-10 Dragon, którego start jest zaplanowany na 14 lutego br. Następny towarowy pojazd japoński, HTV-7, ma natomiast odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną w lutym 2018 r.

Czytaj też: Nieudany start niewielkiej rakiety japońskiej

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!