Reklama

SATELITY

Nowa wersja przeglądarki zobrazowań satelitarnych

Planet Explorer Beta, Ilustracja: Progea 4D
Planet Explorer Beta, Ilustracja: Progea 4D

Przeglądarka Planet Explorer Beta jest narzędziem umożliwiającym użytkownikom przeglądanie danych satelitarnych i obserwowanie zmian zachodzących codziennie na całej Ziemi. Dane pochodzą od amerykańskiej firmy Planet Labs, operatora największej na świecie konstelacji satelitów oraz z innych systemów. Wyłącznym dystrybutorem zobrazowań Planet jest w Polsce krakowska firma ProGea 4D 

Zobrazowania satelitarne mogą być wykorzystywane w nauce oraz wielu dziedzinach życia codziennego. Właściwie nie ma obszaru badań, gdzie nie dałoby się zaimplementować rozwiązań teledetekcyjnych. Obecnie obrazy satelitarne można przeglądać wykorzystując różne przeglądarki. Jedną z nich jest nowa wersja API - Planet Explorer Beta wprowadzona kilka dni temu przez firmę Planet. Ta amerykańska spółka posiada obecnie, największą na świecie konstelację składającą się z 149 satelitów Flock. Ponad połowa z nich trafiła na orbitę w lutym 2017 roku na pokładzie indyjskiej rakiety nośnej Polar SLV XL. 88 rozmieszczonych wtedy na orbicie nanosatelitów Dove (Flock 3p) stworzyło wtedy konstelacje na orbicie heliosynchronicznej (SSO), ok. 500 km nad powierzchnią planety. 

Czytaj też: Rekord świata. Indie wystrzeliły 104 satelity podczas jednej misji

Przeglądarka Planet Explorer Beta jest narzędziem umożliwiającym użytkownikom przeglądanie danych satelitarnych i obserwowanie zmian zachodzących codziennie na całej Ziemi. Sami twórcy przeglądarki, przyznają jak bardzo zaskakują ich codzienne zmiany naszej Planety. W prawie każdym kolejnym obrazie można zaobserwować różnice takie jak zmiana poziomu wód, wycinka drzew czy pojawienie się nowych upraw. Obserwacja tych różnic ma przy tym zastosowanie praktyczne w wielu dziedzinach życia gospodarczego np. w transporcie, rolnictwie precyzyjnym czy zarządzaniu kryzysowym, a także na potrzeby obronności. Dane mogą być więc wykorzystywane zarówno przez prywatne firmy, jak i administrację publiczną. 

Planet Explorer Beta daje użytkownikowi przede wszystkim dostęp do unikatowych kolekcji obrazów firmy Planet. Można w niej przeglądać również zobrazowania pochodzące z satelitów Landsat 8, czy wchodzącego w skład programu Komisji Europejskiej Copernicus Sentinela-2. Każdy korzystając z wygodnej osi czasu oraz narzędzia do porównywania zdjęć, może z pomocą narzędzia obserwować zmieniający się z dnia na dzień świat. Obrazy Planet ze względu na bardzo częstą rewizytę, są szczególnie przydatne w monitorowaniu wszelkich zmian powierzchni Ziemi obserwowanych w krótkim okresie czasu i przygotowywaniu na tej bazie różnorodnych analiz.

Wyłącznym dystrybutorem zobrazowań Planet jest w Polsce krakowska firma geoinformatyczna ProGea 4D. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!