Reklama

KOSMONAUTYKA

Nowe satelity dla programu Copernicus. Kontrakt za 450 mln Euro

  • Ceremonia podpisania kontraktu: po prawej CEO Thales Alenia Space, Jean-Loïc Galle, po lewej Dyrektor Programów Obserwacji Ziemi ESA Volker Liebig. Fot. ESA
    Ceremonia podpisania kontraktu: po prawej CEO Thales Alenia Space, Jean-Loïc Galle, po lewej Dyrektor Programów Obserwacji Ziemi ESA Volker Liebig. Fot. ESA
  • fot. Lockheed Martin
    fot. Lockheed Martin

Koncern Thales Alenia Space podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną kontrakt na budowę dwóch satelitów dla programu obserwacji Ziemi Copernicus. Umowa jest warta 450 mln Euro i obejmie wyprodukowanie satelitów przeznaczonych, przede wszystkim, do obserwacji powierzchni oceanów Sentinel-3C i 3D. Sprzęt trafi na orbitę w 2021 roku na pokładzie rakiety nośnej Vega. 

Koncern Thales Alenia Space podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) kontrakt o wartości 450 mln Euro na budowę dwóch satelitów dla programu obserwacji Ziemi Copernicus. Satelity Sentinel-3C i -3D będą służyć do monitorowania środowiska oraz obserwacji powierzchni oceanów. Zostaną wyposażone w instrumenty optyczne OLCI (Ocean and Land Color Instrument), oraz SLSTR (Sea and Land Surface Temperature Radiometer) do pomiaru powierzchni i temperatury zarówno oceanów, jak i lądów. Uzupełnią je radarowy altimetr SRAL i radiometr mikrofalowy MWR. 

Nowe satelity będą miały masę po ok. 1,2 tony, a docelowo mają trafić na niską orbitę okołoziemską, na wysokość ok. 815 km nad powierzchnią Ziemi, w 2021 roku na pokładzie rakiety nośnej Vega. 

Cztery satelity konstelacji Sentinel 3 przeznaczone będą do obserwacji Ziemi, a przede wszystkim powierzchni mórz i oceanów, a także badań parametrów i rozmiarów mórz, lądów i lodowców, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie zachodzących zmian klimatycznych. Instrumenty badawcze umieszczone na tych satelitach mają także pomóc w badaniach zanieczyszczenia, tworzeniu modeli klimatycznych oraz wykrywaniu pożarów. 

Sentinel-3
Satelita konstelacji Sentinel-3. Ilustracja: ESA

Wszystkie cztery zakontraktowane przez ESA satelity serii Sentinel 3 powstały lub powstaną w zakładach Thales Alenia Space w Cannes. Pierwszy satelita konstelacji Sentinel-3A ma zostać wyniesiony na orbitę z niewielkim opóźnieniem w dniu 16 lutego 2016 roku na pokładzie rakiety nośnej Rokot z kosmodromu Plesieck w Rosji. Kolejny satelita -3B trafi w kosmos w pierwszym kwartale 2017 roku z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Podobnie jak w przypadku właśnie zakontraktowanych Sentineli -3C i -3D, nosicielem będzie rakieta nośna Vega.  

Czytaj więcej: Jak powstają satelity we francuskim Cannes Mandelieu Space Center? [RELACJA]

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!