Koncern Thales Alenia Space podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) kontrakt o wartości 450 mln Euro na budowę dwóch satelitów dla programu obserwacji Ziemi Copernicus. Satelity Sentinel-3C i -3D będą służyć do monitorowania środowiska oraz obserwacji powierzchni oceanów. Zostaną wyposażone w instrumenty optyczne OLCI (Ocean and Land Color Instrument), oraz SLSTR (Sea and Land Surface Temperature Radiometer) do pomiaru powierzchni i temperatury zarówno oceanów, jak i lądów. Uzupełnią je radarowy altimetr SRAL i radiometr mikrofalowy MWR.
Nowe satelity będą miały masę po ok. 1,2 tony, a docelowo mają trafić na niską orbitę okołoziemską, na wysokość ok. 815 km nad powierzchnią Ziemi, w 2021 roku na pokładzie rakiety nośnej Vega.
Cztery satelity konstelacji Sentinel 3 przeznaczone będą do obserwacji Ziemi, a przede wszystkim powierzchni mórz i oceanów, a także badań parametrów i rozmiarów mórz, lądów i lodowców, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie zachodzących zmian klimatycznych. Instrumenty badawcze umieszczone na tych satelitach mają także pomóc w badaniach zanieczyszczenia, tworzeniu modeli klimatycznych oraz wykrywaniu pożarów.
Wszystkie cztery zakontraktowane przez ESA satelity serii Sentinel 3 powstały lub powstaną w zakładach Thales Alenia Space w Cannes. Pierwszy satelita konstelacji Sentinel-3A ma zostać wyniesiony na orbitę z niewielkim opóźnieniem w dniu 16 lutego 2016 roku na pokładzie rakiety nośnej Rokot z kosmodromu Plesieck w Rosji. Kolejny satelita -3B trafi w kosmos w pierwszym kwartale 2017 roku z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Podobnie jak w przypadku właśnie zakontraktowanych Sentineli -3C i -3D, nosicielem będzie rakieta nośna Vega.
Czytaj więcej: Jak powstają satelity we francuskim Cannes Mandelieu Space Center? [RELACJA]