Reklama

Komunikacja

Nowy gracz na rynku internetu satelitarnego w Afryce

Satelita NSS-12. Ilustracja: SES
Satelita NSS-12. Ilustracja: SES

Operator satelitarny SES oraz kenijski provider internetowy Intersat zdecydowały się połączyć siły, zawierając umowę dotyczącą wykorzystania satelity komunikacyjnego NSS-12. Urządzenie znajduje się na 57° E, nieco na wschód od wybrzeża Afryki.

SES (Société Européenne des Satellites) to globalny operator satelitarny z siedzibą w Luksemburgu, działający przede wszystkim na GEO. Zarządza ponad 50 aktywnymi satelitami geostacjonarnymi w obrębie całego pierścienia, m. in. Astra, AMC, NSS i SES. Intersat to natomiast jeden z największych dostawców usług internetowych w Afryce, specjalizujący się w mobilnych rozwiązaniach satelitarnych typu plug-and-play.

Dzięki umowie z Intersat, SES ma nadzieję ekspansji na afrykański rynek usług internetowych, przede wszystkim dla klientów biznesowych, bankowości i lokalnych providerów. Z uwagi na rozległość kontynentu i trudności w podciągnięciu tradycyjnych łącz, internet satelitarny cieszy się w Afryce dużą popularnością.

Nie jest to pierwszy tego typu alians. Pod koniec 2015 roku podobną umowę, również skierowaną na Afrykę, zawarły Eutelsat Communications i Facebook. W realizacji planów przeszkodziło in zniszczenie satelity izraelskiego AMOS-6, którego łącze miały dzierżawić, podczas nieudanego startu rakiety Falcon 9. Alians się rozpadł, a Eutelsat musiał ratować się umową z Yahsat. Własnego satelitę, który zwiększy zyski firmy, wystrzeli dopiero w 2019 r.

Czytaj też: Izraelskie problemy po utracie satelity Amos-6

Katarzyna Stróż

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!