Reklama

SATELITY

Nowy izraelski szpieg na orbicie

  • fot. Piotr Drabik / Flickr / CC BY 2.0
    fot. Piotr Drabik / Flickr / CC BY 2.0
  • Satelita OptSat-3000, fot. Andrzej Hładij/Space24.pl
    Satelita OptSat-3000, fot. Andrzej Hładij/Space24.pl

Izraelskie Ministerstwo Obrony umieściło na orbicie satelitę rozpoznawczego Ofek-11 zbudowanego przez Israel Aerospace Industries (IAI) na platformie Optsat-3000. Nie wiadomo jednak na razie czy misja zakończyła się pełnym sukcesem. Specjaliści odpowiedzialni za program powiedzieli izraelskim mediom, że satelita nie zachowuje się w kosmosie tak jak powinien.  

W dniu 13 września br. odbył się niezapowiedziany wcześniej izraelski start orbitalny. Przy użyciu rakiety nośnej Shavit-2, której konstrukcja prawdopodobnie bazuje na międzykontynentalnym pocisku balistycznym Jerycho-2, wyniesiono w kosmos satelitę obserwacji Ziemi Ofek-11. Po starcie z Bazy Lotniczej Palmachin rakieta skierowała się na zachód nad Morze Śródziemne.

Nietypowy, zachodni kierunek lotu izraelskich rakiet nośnych wynika przy tym z sytuacji politycznej w regionie, która uniemożliwia lot nad takimi krajami jak Arabia Saudyjska, Irak i Iran, które nie uznają istnienia państwa Izrael. Dodatkowo w związku z podobieństwem pierwszej fazy lotu do rakiety balistycznej Jerycho skierowanie się izraelskiej rakiety na wschód mogłoby zostać zinterpretowane jako próba ataku np. na instalacje wojskowe Iranu. 

Model platformy OPTSAT-3000 na której bazuje satelita szpiegowski Ofek-11, fot. Andrzej Hładij/Space24.pl

Satelita Ofek-11 został zbudowany przez Israel Aerospace Industries (IAI) na platformie Optsat-3000 i służy do optoelektronicznej obserwacji Ziemi. Jego waga wynosi 370 kg. Satelita ma być najbardziej zaawansowanym szpiegowskim instrumentem orbitalnym będącym w dyspozycji władz w Tel-Awiwie. Sprzęt wyposażony jest w teleskop o rozdzielczości 70 cm zbudowany przez firmę Elbit Systems. 

Ofek-11 został umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości ok. 500 km na powierzchnią planety. Zgodnie z oświadczeniem dla mediów Administracji Kosmicznej Ministerstwa Obrony Izraela instrument nie zachowuje się zgodnie z założeniami. Prawdopodobnie sprzęt obraca się w sposób niekontrolowany, a część jego systemów nie działa prawidłowo. W związku z tym nie wiadomo czy satelita będzie mógł w pełni wypełniać swoje funkcje przez założony okres 8 lat. Należy jednak przy tym mieć na uwadze, że w związku ze ściśle militarnym zastosowaniem nowego izraelskiego sprzętu upublicznianie informacji o jego problemach technicznych może być także formą dezinformacji.

Poprzedni izraelski satelita szpiegowski Ofek-10 wyposażony w syntetyczną aperturę radarową (SAR) został wystrzelony na orbitę w kwietniu 2014 roku.  

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!