Reklama

Nawigacja

Nowy Rolls-Royce. Satelitarne wspomaganie skrzyni biegów

Fot. Rolls-Royce
Fot. Rolls-Royce

W przyszłym roku na rynku pojawi się nowa limuzyna ekskluzywnej marki Rolls-Royce. Praca automatycznej skrzyni biegów pojazdu będzie korzystać z podpowiedzi satelitów GPS. Przedstawiciele firmy zapowiadają jeszcze płynniejszą i bardziej komfortową jazdę oraz zmierzch przekładni manualnych.

Dwunastocylindrowy silnik Rolls-Royce'a New Phantom będzie miał moc 570 koni mechanicznych i pojemność 6,75 l. Od 0 do 100 km/h auto przyspieszy w 5,3 sekundy. Jednak jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań, jakie pojawi się w tej konstrukcji, będzie 8-przełożeniowa skrzynia biegów Satellite Aided Transmission (SAT).

Zgodnie z obietnicami producenta ta inteligentna przekładnia będzie dalekowzrocznie analizować sytuację na drodzę sięgając dużo dalej niż wzrok kierowcy. W oparciu o dane o geograficznym położeniu samochodu na drodze, uzyskiwane dzięki łączności z konstelacją satelitów GPS, komputer będzie przygotowywał się na zakręty, czy przeszkody występujące na trasie. W oparciu o te kalkulacje automatyczna przekładnia z odpowiednim wyprzedzeniem zmieni biegi.

Rozwiązanie to było już wcześniej opracowywane przez BMW. Zastosowanie przekładni współpracującej z satelitarnym systemem globalnego pozycjonowania ma sprawić, że jazda Rolls-Royce'em New Phantom stanie się jeszcze bardziej płynna i komfortowa, bez gwałtownych zmian biegów. Reprezentanci luksusowej marki wieszczą, że wdrożenie SAT to kolejny krok w kierunku budowy inteligentnych aut przyszłości i realnego wyeliminowania z rynku wozów z tradycyjnymi przekładniami manualnymi. Spośród samochodów sprzedanych w USA w roku 2011 tylko 3,9% miało ręczne skrzynie biegów.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!