Reklama

Technologie wojskowe

Nowy satelita szpiegowski Japonii

Start rakiety H-IIA. Fot. JAXA
Start rakiety H-IIA. Fot. JAXA

Na orbitę trafił właśnie nowy element japońskiej konstelacji Information Gathering Satellites, satelita szpiegowski IGS Radar 5. System stworzony został jako odpowiedź na program zbrojeń rakietowych i nuklearnych Korei Północnej i oficjalnie służy m. in. wczesnemu ostrzeganiu przed atakiem. Start przypadkowo zbiegł się w czasie z kolejnym wzrostem napięcia w regionie: w zeszłym tygodniu trzy północnokoreańskie pociski dosięgły japońskiej morskiej strefy ekonomicznej. 

Drugim zbiegiem okoliczności, choć mniej przypadkowym, jest wizyta amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona w Tokio. We wczorajszym przemówieniu oświadczył on, że „zawiodły wysiłki polityczne i dyplomatyczne ostatnich 20 lat w celu denuklearyzacji Korei Północnej”. Zaplanowana na najbliższe dni seria spotkań Tillersona z władzami Japonii, Korei Południowej oraz Chin ma dotyczyć zmiany podejścia do tego problemu.

Skonstruowanego przez Mitsubishi Electric satelitę IGS Radar 5 wyniosła dostarczona przez Mitsubishi Heavy Industries rakieta H-IIA w dwustopniowej konfiguracji 202. Jego operatorem będzie rządowe centrum wywiadowcze, Cabinet Satellite Intelligence Center. Start został opóźniony o jeden dzień z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe i odbył się 17 marca o 2:20 rano naszego czasu z należącego do JAXA kosmodromu Yoshinobu na wyspie Tanegashima.

Rząd japoński nie wydał oficjalnego oświadczenia co do możliwości technologicznych nowego satelity, jednak według doniesień medialnych sprzęt może rozpoznać na powierzchni Ziemi obiekty z dokładnością aż jednego metra, bez względu na warunki oświetleniowe czy pogodowe. Ma on trafić na orbitę polarną na wysokość ok. 500 km, choć jego dokładna pozycja pozostanie utajniona z uwagi na wojskowe przeznaczenie urządzenia. JAXA nie umożliwiła też obserwowania startu na żywo w Internecie.

Japonia rozszerza tym samym swój wojskowy program kosmiczny, zgodnie zresztą z trendem zwiększania wydatków na obronność państwa. Rozbudowa systemu IGS pozwala na dalsze uniezależnianie się od zewnętrznych dostawców danych wywiadowczych. Przy napiętej sytuacji w regionie, sporach terytorialnych z Chinami i zagrożeniu ze strony Korei Północnej, zwiększenie bezpieczeństwa państwa i możliwości operacyjnych Japońskich Sił Samoobrony stanowi jeden z priorytetów rządu premiera Shinzo Abe.

Czytaj też: Start japońskiego satelity. Wzmocnienie Sił Samoobrony wobec Chin i Korei Północnej

Katarzyna Stróż

Reklama

Komentarze

    Reklama