Reklama

Nawigacja

Nowy system obsługi sygnału GPS. Wesprze trzecią generację satelitów

Ilustracja: Raytheon / raytheon.com
Ilustracja: Raytheon / raytheon.com

Koncern zbrojeniowy Raytheon prowadzi prace nad wprowadzeniem do użytku nowej generacji platformy operacyjnej dla obsługi amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS. Nowe rozwiązanie pod nazwą GPS OCX ma zapewnić wyższy standard wydajności i zabezpieczenia transmisji pozostającej pod kontrolą sił powietrznych USA.

System GPS OCX, znajdujący się aktualnie w opracowaniu inżynieryjnym koncernu Raytheon, jest rozwijany na potrzeby bazowego sterowania operacyjnego komponentami nawigacji satelitarnej GPS. Platforma określana jako nowej generacji rozwiązanie w obsłudze amerykańskiego systemu cyfrowego pozycjonowania ma zapewnić wyższą wydajność i lepsze zabezpieczenie transmisji pozostającej pod kontrolą sił zbrojnych USA. Program jest rozwijany w ramach zamówienia realizowanego na rzecz amerykańskich sił powietrznych pod kątem przygotowania warunków pod uruchomienie trzeciej generacji satelitów GPS.

Sercem systemu jest udoskonalony algorytm filtru Kalmana, której zastosowanie ma gwarantować podwójny przyrost dokładności użytkowego pozycjonowania. Wśród głównych zmian ma być również podwyższony limit przydziału zasobów satelitarnych, umożliwiający jednoczesną obsługę sieci infrastruktury składającej się maksymalnie z 64 satelitów. Zwiększona liczba instrumentów obsługiwanych w ramach wspólnej platformy ma zapewnić odbiór sygnału bazowego i jego precyzję w trudno dostępnych rejonach na Ziemi – szczególnie w górskich wąwozach i na obszarach silnie zurbanizowanych.

Jednym z istotniejszych elementów GPS OCX jest udoskonalony sposób zabezpieczania transmisji przed ingerencją z zewnątrz i coraz szerszym katalogiem cyberzagrożeń. Poprawione działanie systemu szyfrowania mają gwarantować dodatkowe cyfrowe sygnatury, zastosowane zgodnie z oficjalnie obowiązującymi standardami ochrony danych wydanymi przez Departament Obrony USA w katalogu DODI 8500.2. Ich wdrożenie ma uodpornić platformę operacyjnego zarządzania systemem GPS przez atakami hakerskimi i próbami blokowania sygnału.

Czytaj też: USAF - przygotowania do zakupu kolejnej partii satelitów GPS III

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!