Reklama

SATELITY

Opóźniony start rakiety z satelitą systemu GPS

  • Rakieta nośna Atlas V. Fot. United Launch Alliance
    Rakieta nośna Atlas V. Fot. United Launch Alliance

United Lauch Alliance poinformował, że planowany na dzisiaj start rakiety Atlas V z satelitą nawigacyjnym GPS Block IIF-11 dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych przełożono o co najmniej jeden dzień. Przyczyną jest wyciek wykryty w zaworze systemu tłumienia wody stanowiska startowego.

United Lauch Alliance poinformował, że planowany na dzisiaj start rakiety Atlas V z satelitą nawigacyjnym GPS Block IIF-11 dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych przełożono o co najmniej jeden dzień. Przyczyną jest wyciek wykryty w zaworze systemu tłumienia wody stanowiska startowego. Nowa data startu została wyznaczona na sobotę 31 października, nie jest jednak wiadomo, czy do tego czasu uda się naprawić lub wymienić uszkodzony elementu. Start Atlasa V miał się odbyć dzisiaj o 15:57 czasu GMT z przylądka Canaveral na Florydzie.

Atlas V
Fot. United Launch Alliance

Rakieta nośna Atlas V ma wynieść na półsynchroniczna średnią orbitę okołoziemską, na wysokość ok. 20 460 km, jedenastego z dwunastu planowanych satelitów nawigacyjnych GPS IIF. Ten ważący 1630 kg satelita ma pozostać w kosmosie przez 12 lat, do czasu wejścia do służby satelitów systemu GPS Block IIIA. Ostatni z zamówionych satelitów Block IIF ma trafić na orbitę 3 lutego 2016 roku, jego wyniesienie ma się odbyć również na pokładzie rakiety Atlas V.  

Czytaj więcej: Potentaci będą rywalizować o kontrakty w amerykańskim programie kosmicznym

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!