Reklama

Polska

Otwarcie konkursu Galileo Masters 2016 w Ministerstwie Rozwoju

  • Satelita systemu Galileo, Ilustracja: ESA
  • Satelita systemu Galileo, Ilustracja: ESA

W dniu 5 maja 2016 r. w Ministerstwie Rozwoju odbędzie się konferencja prasowa pt. „Systemowe wsparcie sektora kosmicznego – otwarcie konkursu Galileo Masters 2016 i naboru do akceleratora kosmicznego Space3ac”. W wydarzeniu weźmie udział Podsekretarz Stanu Jadwiga Emilewicz. Rywalizacji w ramach Galileo Masters 2016 patronuje portal Space24. 

W dniu 5 maja 2016 r. w Ministerstwie Rozwoju odbędzie się konferencja prasowa pt. „Systemowe wsparcie sektora kosmicznego – otwarcie konkursu Galileo Masters 2016 i naboru do akceleratora kosmicznego Space3ac”. Podczas wydarzenia przybliżona zostanie rola jaką konkursu Galileo Masters odgrywa w polskim sektorze kosmicznym, a także zostaną zaprezentowane osiągnięcia i działania z nim związane.

Galileo Masters (European Satellite Navigation Competition - ESNC) uznawany jest za wiodący w Europie konkurs dla osób zainteresowanych technologiami satelitarnymi, którzy myślą o działalności w sektorze kosmicznym. Do konkursu zgłaszane są pomysły na aplikacje, urządzenia i technologie wykorzystujące nawigację satelitarną. Polska edycja konkursu w 2015 roku zdobyła najwięcej (64) zgłoszeń spośród wszystkich edycji na całym świecie. Portal Space24.pl jest patronem medialnym Galileo Masters. 

W czasie konferencji zostanie także przedstawiony harmonogram działań akceleratora kosmicznego Space3.ac. Ma on na celu wsparcie wybranych w procesie selekcji podmiotów (firmy, zespoły, grupy) w konwersji projektów z ogólnych koncepcji (często niedostosowanych do potrzeb rynkowych) do konkretnego, oczekiwanego produktu lub usługi, o dużym potencjale eksportowym. Mowa przede wszystkim o rozwiązaniach technologicznych z obszaru wykorzystania danych satelitarnych dla konkretnych, praktycznych potrzeb na Ziemi.

Program akceleratora będzie wspierał projekty z rodzimego rynku (a także innych, sąsiadujących). Akcelerator dedykowany sektorowi związanemu z obserwacjami ziemi i nawigacją satelitarną jest unikatowy w skali światowej, a także będzie pierwszym programem akceleracyjnym dla sektora kosmicznego z europejskim rodowodem.

W trakcie trwania procesu akceleracji około 5 zespołów w czasie 5 tygodni będzie prowadzić działania dostosowawcze projektów do potrzeb rynkowych, możliwości technologicznych oraz finansowych. Wsparcie będzie realizowane przy pomocy ekspertów, w tym zagranicznych, pochodzących m.in. z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz sieci International Space University.

Specjalizacją akceleratora w 2016 roku jest tematyka obróbki danych z obserwacji Ziemi, powiązanej z projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej dotyczącym chmury obliczeniowej (EO cloud testbed Poland) tworzonej przez Creotech Instruments. Efekty prac zespoły prezentować będą przed międzynarodową grupą inwestorów na Demo Day we wrześniu. 

Komentarze