Wyczekiwane przez specjalistów na całym świecie zobrazowania z nowego amerykańskiego satelity meteorologicznego GOES (Geostationary Operational Environmental Satellite) zostały opublikowane 23 stycznia br., blisko dwa miesiące po wystrzeleniu obiektu na orbitę. Fotografie przedstawiające powierzchnię Błękitnej Planety i wycinki przestrzeni okołoziemskiej zrobiły na odbiorcach duże wrażenie swoją wysoką rozdzielczością i ilością przedstawianych detali. Przesłana próbka zobrazowań potwierdza potencjał urządzenia w zakresie realizacji najbardziej uszczegółowionych pomiarów atmosferycznych do tworzenia specjalistycznych prognoz meteorologicznych.
Satelita pogodowy funkcjonujący aktualnie pod nazwą GOES-16 (wcześniej znany jako GOES-R) jest pierwszym z planowanej linii pojazdów następnej generacji. Jego przeznaczeniem jest dokonywanie obserwacji z poziomu orbity geosynchronicznej na użytek prognozowania zjawisk zachodzących w atmosferze ziemskiej - zarówno z uwzględnieniem wewnętrznej cyrkulacji mas powietrza, jak i wpływu pogody kosmicznej. Wśród głównych zadań satelity jest prowadzenia szczegółowych pomiarów atmosferycznych użytecznych przy prognozowaniu gwałtownych zjawisk pogodowych, w tym burz i huraganów. Docelowo GOES-16 będzie prowadził monitoring zachodniej półkuli Ziemi, z możliwością dostarczania zobrazowań całego przypisanego obszaru planety w odstępach co najmniej 15 minut.
Czytaj też: Amerykański satelita pogodowy nowej generacji na orbicie
GOES-16 jest częścią systemu obserwacji pogodowych zarządzanego wspólnie przez NASA oraz Amerykańską Narodowa Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA). Satelita został wyprodukowany na zamówienie narodowych agencji przez amerykański koncern Lockheed Martin. Zgodnie z aktualnymi planami pozostanie w służbie co najmniej do końca 2030 roku.
Czytaj też: Najnowszy satelita pogodowy pomoże omijać turbulencje