Reklama

SATELITY

Pierwsze zdjęcia z peruwiańskiego satelity rozpoznawczego

Fot. CONIDA 2016/Airbus Defence & Space
Fot. CONIDA 2016/Airbus Defence & Space

Peruwiański satelita PerúSAT-1 zbudowany przez Airbus Defence & Space na platformie AstroBus-S przesłał pierwsze zdjęcia. Przedstawiają one Cuajone, dużą kopalnie miedzi na południu kraju. Pierwszy należący do Limy satelita obserwacji Ziemi to zarazem najbardziej zaawansowany sprzęt tej klasy w Ameryce Południowej, a program jego pozyskania przyczynił się do wzmocnienia lokalnego przemysłu kosmicznego. 

Satelita PerúSAT-1, zaprojektowany przez Airbus Defence & Space dostarczył pierwsze zdjęcia po pomyślnym wyniesieniu na orbitę w dniu 16 września br. z Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Satelita bazuje na elastycznej, kompaktowej platformie AstroBus-S i jest wyposażony w bardzo nowoczesny instrument optyczny z węglika krzemu o rozdzielczości 70 centymetrów na piksel. 

Do końca 2016 roku w centrum dowodzenia CNOIS (Centro Nacional de Operaciones de Imágenes Satelitales) zbudowanym przez Airbus Defence & Space w Pucusana na południe od Limy będą prowadzone kompleksowe testy w celu sprawdzenia, czy wszystkie podsystemy satelity działają prawidłowo. System satelitarny PerúSAT-1 zostanie następnie oddany do użytku i przekazany w ręce przeszkolonych inżynierów i techników z peruwiańskiej agencji kosmicznej CONIDA.

PerúSAT-1, zbudowany w rekordowym czasie niespełna 24 miesięcy, jest obecnie najbardziej zaawansowanym satelitą do obserwacji Ziemi w regionie Ameryki Łacińskiej. PerúSAT-1 powstał w wyniku dwustronnej umowy między Peru a Francją i ma odegrać kluczową rolę w zapewnieniu peruwiańskiemu społeczeństwu korzyści płynących z zastosowania technologii kosmicznych. Jego produkcja zapewniła także wzmocnienie lokalnego sektora kosmicznego. W sumie ponad 80 peruwiańskich specjalistów brało udział w transferze technologii pomiędzy siedzibą Airbusa w Tuluzie, a Limą.  

Rząd w Limie oczekuje, że satelita będzie podstawowym źródłem danych teledetekcji do zastosowań w obszarach bezpieczeństwa wewnętrznego i kontroli granicznej, monitorowania sytuacji na wybrzeżu i zwalczania nielegalnego handlu oraz na użytek górnictwa, pomiarów geologicznych i hydrologicznycha także zarządzania kryzysowego i ochrony środowiska.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!