Reklama

NASA zaprezentowała pierwsze zdjęcie wykonane przez sondę Juno, która kilka dni temu wykonała bliski przelot nad powierzchnią Jowisza zbliżając się na odległość ok. 4200 km od górnej warstwy chmur w atmosferze gazowego giganta. Pokazana fotografia została wykonana w dniu 27 sierpnia br. z odległości 703 tys. km. i przedstawia  rejony polarne Jowisza znacznie różniące się kolorystycznie od rejonów równikowych.

Jesteśmy na orbicie, na jakiej nikt nigdy wcześniej nie był i te obrazy dają nam zupełnie nową perspektywę na świat tego gazowego giganta.

Scott Bolton, Southwest Research Institute w San Antonio

Sonda Juno wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie w sierpniu 2011 roku. Obecnie rozpoczyna ona właściwą część misji, której celem jest dokładne przebadanie największej planety Układu Słonecznego - gazowego giganta Jowisza. Misja ma odpowiedzieć na takie pytania jak to czy Jowisz posiada skaliste jądro oraz jaka jest natura Wielkiej Czerwonej Plamy czyli ogromnego antycyklonu, który wieje już do kilkuset lat. NASA planuje, że sonda będzie przesyłać dane do lutego 2018 roku podczas, których wykona jeszcze 35 orbit wokół planety. 

Juno została wysłana w ramach inicjatywy NASA New Frontiers (pol. Nowe Granice) czyli serii średniej wielkości misji badawczych w Układzie Słonecznym. Pierwsza sonda New Horizons wystartowała z Ziemi w 2006 roku, a jej celem jest przebadanie Plutona wraz z księżycem Charonem i pasa Kuipera. Kolejne przedsięwzięcie OSIRIS-REx ma rozpocząć się we wrześniu 2016 roku, a jego głównym celem ma być planetoida (101955) Bennu z grupy Apolla. NASA rozważa również przygotowanie czwartej misji z tej serii ale jej cel zostanie określony dopiero w listopadzie 2017 roku.  

Czytaj też: NASA pionierem w podboju asteroid

Reklama

Komentarze

    Reklama