Reklama

SATELITY

Pierwszy kontrakt eksportowy izraelskiego producenta satelitów

Ilustracja: Thales
Ilustracja: Thales

Israel Aerospace Industries podpisało pierwszy w swojej historii kontrakt eksportowy na sprzedaż satelity. Na jego mocy rząd nieujawnionego kraju otrzyma satelitę obrazowania optycznego Optsat 3000.

Israel Aerospace Industries podpisało pierwszy w swojej historii kontrakt eksportowy. Zgodnie z nim rząd nieujawnionego kraju otrzyma satelitę obrazowania optycznego w wysokiej rozdzielczości Optsat 3000 o masie ok. 380 kg. Satelita ma zapewnić terenową rozdzielczość pikselową na poziomie 38 cm z orbity na wysokości 480 km. Podobny powstaje obecnie dla włoskiego ministerstwa obrony w ramach umowy związanej z pozyskaniem przez Izrael włoskich samolotów M-346 Master.  

Oprócz systemu Optsat 3000 IAI proponuje zagranicznym kontrahentom także satelitę radarowego IAI Tescar o masie 350 kg. Jest on wyposażony w aparaturę radarową firmy Elbit Systems. Od 2008 roku użytkownikiem satelity tego rodzaju jest Izrael, na orbitę okołoziemską wyniosła go indyjska rakieta nośna Polar SLV.

Na rynku cywilnym obrazowania optycznego izraelski rząd, podobnie jak wcześniej rząd amerykański, zgodził się na sprzedaż komercyjną zdjęć satelitarnych o terenowej rozdzielczości pikselowej 30 cm. Przedstawiciele izraelskiej firmy zapewniają, że uzyskanie takich fotografii z ich systemów będzie znacznie tańsze niż od konkurencji.

Wśród krajów, które w najbliższej przyszłości zamierzają nabyć satelity rozpoznawcze, wymienia się Chile, Tajlandię i Polskę. Korea Południowa jest z kolei zainteresowana pozyskaniem satelity radarowego. Przedstawiciele Israel Aerospace Industries twierdzą, że w tych potencjalnych przetargach są gotowi do rywalizacji z największymi gigantami branży kosmicznej, takimi jak Airbus Defence and Space lub Thales Alenia Space. 

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!