Planetoida Apophis mniej groźna po bliższym poznaniu. NASA precyzuje wyliczenia

29 marca 2021, 17:40
Asteroid
Ilustracja: OHB/ESA [esa.int]

Nowe analizy NASA wykluczyły realne zagrożenie zderzeniem Ziemi z planetoidą Apophis - pobliskim naturalnym obiektem (NEO; Near-Earth Object) - w perspektywie co najmniej najbliższych 100 lat. Tym samym wspomniana pokaźna asteroida (o średnicy ok. 340 m) została zdjęta z agencyjnej listy naturalnych ciał kosmicznych o wysokim współczynniku ryzyka spotkania z Błękitną Planetą w możliwej do przewidzenia przyszłości.

„Kolizja w 2068 r. nie jest już kwestią realnej ewentualności, a nasze obliczenia nie wykazują żadnego ryzyka takiego impaktu przez co najmniej następne 100 lat” - stwierdził Davide Farnocchia z NASA Center for Near-Earth Object Studies (CNEOS), zarządzanego przez Jet Propulsion Laboratory (Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA), działające w Pasadenie (południowa Kalifornia). "Po uwzględnieniu ostatnich obserwacji optycznych i dodatkowych pomiarów radarowych, skala niepewności przebiegu orbity Apophisa spadła z setek kilometrów do zaledwie kilku kilometrów w projekcji do 2029 roku - możemy więc teraz usunąć Apophisa z listy ryzyka” - wskazał dalej specjalista NASA.

Farnocchia odniósł się tutaj do oficjalnej tabeli ryzyka uderzeniowego (Sentry Impact Risk Table), jaką prowadzi CNEOS. Tabela obejmuje jedynie ułamek liczby wszystkich monitorowanych planetoid - takich, których orbity prowadzą na tyle blisko Ziemi, że nie można całkowicie wykluczyć prawdopodobieństwa uderzenia w możliwej do przewidzenia przyszłości. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami, tabela nie obejmuje już zatem Apophisa.

Wspomniana planetoida obrosła złą sławą praktycznie w chwili jej odkrycia w 2004 roku. Groza była zapisana zresztą już w samej nazwie, nawiązującej do znanego z mitologii starożytnego Egiptu wężowego demona mroku i chaosu, kojarzonego z przeciwnikiem Słońca (bóstwa Ra) i symbolem sił ciemności. Obiekt skatalogowany jako 99942 "Apophis", został zidentyfikowany jako jeden z tych najbardziej niebezpiecznych (początkowo szacowano, że prawdopodobieństwo uderzenia tej planetoidy w Ziemię w 2029 roku wynosi aż 2,7%).

W miarę jednak pozyskiwania kolejnych bardziej precyzyjnych danych (m.in. z dużym udziałem utraconego niedawno portorykańskiego radioteleskopu Arecibo), zaczęto stopniowo wykreślać kolejne daty możliwego wystąpienia kolizji Apophisa z Błękitną Planetą - poczynając od 2029 r., poprzez rok 2036, aż do 2068 r. Ta ostatnia data jeszcze na początku marca 2021 r. była rozpatrywana jako niemożliwa do jednoznacznego wykluczenia.

Wówczas jednak pojawiała się już kolejna okazja do bliższego przyjrzenia się planetoidzie poruszającej się nieopodal Ziemi. Kiedy Apophis odbywał wciąż jeszcze dość daleki przelot względem Ziemi (ok. 5 marca br. - w odległości rzędu 17 mln km), astronomowie skorzystali z okazji, aby użyć potężnych obserwatoriów radarowych w Kalifornii i stanie Wirginia Zachodnia. Uściślono dzięki temu oszacowanie orbity obiektu wokół Słońca - z niespotykaną dotąd precyzją, jednoznacznie wykluczając prawdopodobieństwo kolizyjnego przecięcia się płaszczyzn orbitalnych Ziemi i Apophisa. Tak powinno pozostać przez nawet ponad 100 najbliższych lat.

Źródło: NASA


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Eytu
piątek, 7 maja 2021, 23:04

Trafi, nie trafi ryzyko jest za duże. Powinniśmy jako międzynarodowa społeczność wypracować politykę zmiany orbit takich asteroid większych niż 100 metrów. Ponieważ układ słoneczny funkcjonuje w pewnym bardzo stabilnym systemie równowagi, wyrzucanie wszystkich asteroid "na zewnątrz" może mieć dalekosiężne skutki zmiany rozkładu masy w U S. Dlatego aby zachować równomierny rozkład masy potrzeba skwantyfikować masę po powierzchni wewnątrz orbity każdego ciała okrążającego Słońce. Wszystkie orbity po masach nałożyć na siebie i otrzymamy średnią masę na km 2 w ukladzie Slonecznym ( pomijając Słońce) . Przy wyrzuceniu na większą orbitę jednej asteroidy trzeba będzie odpowiednio zmniejszyć orbity innych mniejszych obiektów aby masa się zgadzała. Jak wyrzucić asteroidę na zewnątrz? Można dogonić ją statkiem kosmicznym, pozbawić ją momentu i przycumować łańcuchami ( w niskiej temperaturze stalowe liny pokruszą jak nieugotowane spaghetti). Jak pozbawić momentu ? To będzie trudne. Trzeba wbić w planetoidę specjalne urządzenie złożone z 3 kół zamachowych. Na 90 stopni w trzech płaszczyznach prostopadłych. Każde koło powinno się obracać w odpowiednią stronę aby kontrować moment pędu planetoidy. Wykorzystując zjawisko reakcji momentu pędu , planetoida będzie coraz mniej obracać się wokół osi , jeżeli zestaw kół zamachowych będzie stale się obracać w zależności od obrotu planetoidy. Dlaczego pary przeciwbieżnych kół ? Aby pozbawić reakcji planetoidy na ruch obrotowy jednego Kiedy planetoida zacznie lecieć "prosto" ( bez obrotów) można ją zacumować do statku kosmicznego i powoli przyśpieszać niewielkim silnikiem, aby nie zerwać łańcuchów i nie wyrwać zakotwienia.

Eytu
sobota, 8 maja 2021, 13:45

Ps. Jest jeszcze jeden mniej dokładny sposób na zmianę orbity Apophis. Trzeba ją dogonić statkiem kosmicznym o zmiennym wektorze ciągu silników. Obrócić rakietę o 180 stopni tuż przed asteroidą. I zacząć się od niej oddalać używając silników i kierując je centralnie na asteroidę. Zgodnie z zasadą zachowania pędu część atomów wyrzuconych przez dysze odbije się od powierzchni obiektu i przekaże mu energię. Póżniej trzeba "wyhamować" oddalającą się rakietę, ale silnikami po drugiej stronie statku kosmicznego ( nie budujemy jeszcze silników o zmianie kierunku wyrzutu spalin o 180 stopni) . Po doścignięciu asteroidy, drugi raz można odpowiednio skorygować siłę ciągu silników i wektor, aby planetoida/asteroida poruszała się zgodnie z głownym planem. Tuż przed planetoidą można umieścić trzy małe satelity z silnikami korygującymi, gdyby planetoida została przyśpieszona zbytnio . One muszą stale podążać za ruchem planetoidy ( ich silniki uruchamiane w momencie uruchomienia silników głównego statku kosmicznego). Te trzy małe satelity muszą być "rozstawione" dokładnie co 120 stopni względem głównej osi ruchu asteroidy/planetoidy.

Tweets Space24