Reklama

Polska

Planetoida otrzyma nazwę na cześć zwyciężczyni Olimpiady Astronomicznej

Planetarium Śląskie w Chorzowie. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl
Planetarium Śląskie w Chorzowie. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

W Planetarium Śląskim w Chorzowie zakończyły się w niedzielę finałowe zawody szkolnej 60. Olimpiady Astronomicznej. Zwyciężczyni, Zofia Kaczmarek z Torunia, pośród różnych nagród otrzymała jedną niezwykłą: jej imieniem i nazwiskiem zostanie nazwana planetoida.

Zofia Kaczmarek jest uczennicą Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu. Drugie miejsce zajął Bartosz Dzięcioł z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Trzecie miejsce na podium przypadło Michałowi Wójcikowi z III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie. Kolejne miejsca i tytuł laureata olimpiady uzyskali: Patryk Rachwał z Wrocławia, Dawid Borys z Krakowa, Błażej Rozwoda z Krakowa, Zbigniew Przygoda z Warszawy, Bartosz Salwiczek z Kołobrzegu i Kornel Księżak ze Szczecina.

Kaczmarek zwyciężyła drugi raz z rzędu, a dwa lata temu zajęła w olimpiadzie drugie miejsce.

Oprócz „standardowych” nagród od organizatorów i sponsorów, w tym roku znalazła się także nagroda specjalna. Dodatkową nagrodę „ufundowali” polscy łowcy planetoid, Michał Kusiak i Michał Żołnowski. W najbliższym czasie będą mogli jako odkrywcy zaproponować nazwy dla kilkunastu nowych obiektów. Zadeklarowali, iż zaproponują Międzynarodowej Unii Astronomicznej, aby jedna z planetoid otrzymała imię i nazwisko zwycięzcy jubileuszowej olimpiady, co zostało przyjęte owacją przez uczestników i organizatorów olimpiady.

Olimpiada Astronomiczna rozgrywana jest w kilku etapach. Zawody I oraz II stopnia pozwalają wyłonić finalistów, którzy przyjeżdżają do Planetarium Śląskiego w Chorzowie na końcowy III etap olimpiady. W tym roku prawo do udziału w finale zdobyło 21 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zdobywcy najwyższych miejsc reprezentują później Polskę na międzynarodowej olimpiadzie z astronomii i zwykle wracają z niej z sukcesami.

Organizatorem konkursu jest Planetarium Śląskie w Chorzowie. Zawody są olimpiadą interdyscyplinarną łączącą i rozszerzającą treści z fizyki i geografii w zakresie astronomii. Polski konkurs jest jednym z najstarszych na świecie wśród olimpiad astronomicznych.

Olimpiada jest organizowana dzięki wsparciu od Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Komitetu Astronomii PAN, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, czasopisma „Uranii – Postępy Astronomii” oraz firm z branży astronomicznej.

PAP - mini

Reklama
Reklama

Komentarze