Reklama

KOSMONAUTYKA

Początek dekady strategicznego partnerstwa ESO z Australią

Fot. Australian Government via eso.org
Fot. Australian Government via eso.org

Podczas uroczystości w Canberze podpisano porozumienie rozpoczynające dziesięcioletnie partnerstwo strategiczne pomiędzy Europejskim Obserwatorium Południowym a Australią. Partnerstwo wzmocni projekty ESO, zarówno naukowo, jak i technicznie, a astronomom australijskim i przemysłowi tego kraju da dostęp do Obserwatorium La Silla Paranal. Może być też pierwszym krokiem w kierunku stania się przez Australię krajem członkowskim ESO.

W maju 2017 r. rząd australijski ogłosił swoje intencje negocjacji strategicznego partnerstwa z ESO, aby dać astronomom z Australii dostęp do najnowocześniejszej infrastruktury badawczej ESO. Partnerstwo zostało obecnie sformalizowane i rozpocznie się od razu po podpisaniu umowy. Oznacza to, że Australia będzie przez dziesięć lat wnosić wkład finansowy na rzecz ESO, z potencjalną możliwością uzyskania później pełnego członkostwa. Zaproponowane partnerstwo zostało jednogłośnie zaaprobowane przez Radę ESO.

Uroczystość podpisania umowy odbyła się w Australian National University (ANU) w Canberze, podczas corocznego spotkania Australijskiego Towarzystwa Astronomicznego. Przemowę wprowadzającą wygłosił laureat Nagrody Nobla, Wicerektor ANU, Brian Schmidt, po której nastąpiły przemówienia Dyrektora Generalnego ESO, Tima de Zeeuw i australijskiego Ministra Przemysłu, Innowacji i Nauki, Arthura Sinodinosa, którzy następnie wspólnie podpisali porozumienie. W ceremonii uczestniczyli wysocy przedstawiciele ESO oraz pracownicy Ministerstwa Przemysłu, Innowacji i Nauki.

To ważne partnerstwo ze światowej klasy organizacją, jaką jest Europejskie Obserwatorium Południowe, pozwoli Australii utrzymać poziom naukowy w erze globalnej astronomii i dostarczy szans na australijski wpływ, wkład techniczny i naukowy na stymulację międzynarodowych badań naukowych i współpracy przemysłowej.

Arthur Sinodinos, australijski Ministrer Przemysłu, Innowacji i Nauki

Partnerstwo pozwoli australijskim astronomom na udział we wszystkich działaniach dotyczących urządzeń w Obserwatorium La Silla Paranal – w szczególności Bardzo Dużego Teleskopu (VLT), interferometru VLTI, teleskopów VISTA, VST, 3,6-metrowego teleskopu ESO i Teleskopu Nowej Technologii (NTT). Porozumienie otworzy możliwości dla australijskich naukowców i przemysłu na współpracę z instytucjami z krajów członkowskich ESO w zakresie przyszłych instrumentów dla tych obserwatoriów.

Dzisiaj podpisaliśmy strategiczne porozumienie, które da australijskim astronomom – a także instytutom technicznym i przemysłowi – dostęp do Obserwatorium La Silla Paranal. Stowarzyszenie pomiędzy Australią, a ESO było moim celem od ponad 20 lat i jestem bardzo zadowolony, że obecnie stało się rzeczywistością.

Tim de Zeeuw, Dyrektor Generalny ESO
 

Australijskie doświadczenie w zakresie instrumentów, w tym zaawansowanej optyki adaptatywnej i technologii światłowodowych, idealnie pasuje do programu rozwoju instrumentarium ESO. W drugą stronę, Australia uzyska dostęp do przemysłowych, instrumentalnych i naukowych możliwości Obserwatorium La Silla Paranal, będą traktowaną jak Kraj Członkowski we wszystkich działaniach dotyczących tej infrastruktury. Efekty tej współpracy są oczekiwane z niecierpliwością przez społeczność ESO.

Tim de Zeeuw dodał: „Wkład Australii w partnerstwo wzmocni ESO, a infrastruktura ESO pozwoli australijskim astronomom na dokonywanie wielu odkryć i rozwój kolejnej generacji nowoczesnych instrumentów dla korzyści naukowych i technologicznych na całym świecie. Wierzę, że jest to także krok w stronę pełnego członkostwa w ESO w odpowiednim czasie.”

Australia ma długą i bogatą historię uznanych międzynarodowo badań astronomicznych. Jej już bardzo aktywna i odnosząca sukcesy społeczność astronomiczna bez wątpienia będzie rozwijać długoterminowy dostęp do najnowocześniejszych urządzeń ESO. Europejsko-australijska współpracą będzie prowadzić do fundamentalnych nowych korzyści w nauce i technologii, o których osiągnięciu nie można by było myśleć w pojedynkę.

Czytaj też: ESO: zawarto umowy na budowę głównego zwierciadła dla ELT

Reklama

Komentarze

    Reklama