Początek współpracy PAK z Izraelską Agencją Kosmiczną

21 czerwca 2018, 10:05
IsrFlag
Fot. Pixabay

Dokument - list intencyjny w sprawie współpracy - został podpisany 20 czerwca 2018 r. w Wiedniu przez dr. hab. Grzegorza Bronę – prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) i Avi Blasbergera – dyrektora generalnego Izraelskiej Agencji Kosmicznej (ISA). Współpraca PAK i ISA ma dotyczyć projektów realizowanych przez oba kraje m.in. w obszarach: robotyki, zaawansowanych sensorów oraz systemów i podsystemów satelitarnych.

Celem podpisania listu intencyjnego jest zacieśnienie współpracy w dziedzinie badań i technologii kosmicznych, wykorzystania przestrzeni kosmicznej oraz organizowania wydarzeń wspierających rozwój firm typu start-up zaangażowanych w działalność kosmiczną. Strony zobowiązały się również do przygotowania zarysu formalnej współpracy, który będzie zawierał m.in. opis finansowych mechanizmów współpracy polsko-izraelskiej i zaangażowanych w nią przedsiębiorstw.

Izraelska Agencja Kosmiczna powstała w 1983 r. Jako instytucja nadzorowana przez izraelskie Ministerstwo Nauki i Technologii koncentruje się na koordynacji i realizacji cywilnego programu kosmicznego. Izraelski program kosmiczny obejmuje też działania związane z bezpieczeństwem narodowym, nadzorowane przez Ministerstwo Obrony, w tym rozwój zminiaturyzowanej technologii obserwacji Ziemi o wysokiej rozdzielczości.

Polsko-izraelska współpraca w zakresie projektów kosmicznych była jednym z tematów omawianych podczas wizyty polskiej delegacji pod przewodnictwem Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz w Izraelu w dniach 18-20 czerwca 2018 r. W misji wzięli udział przedstawiciele polskich firm oraz PAIH, BGK, PARP, ARP, Polsko-Izraelskiej Izby Gospodarczej i Federacji Izraelskich Izb Gospodarczych. Program wizyty obejmował m.in. udział w Polsko-Izraelskim Forum Gospodarczym współorganizowanym przez stronę polską, którego celem było przekazanie przedsiębiorcom z obu krajów informacji na temat nowych możliwości rozwoju polsko-izraelskiej współpracy gospodarczej oraz wsparcie ich w nawiązaniu kontaktów biznesowych. Jedna z sesji tematycznych forum poświęcona była współpracy bilateralnej w obszarze nauki i nowych technologii. Zaprezentowany też został potencjał polskich i izraelskich firm działających m.in. w branży IT/ICT i kosmicznej.

Izrael - to wartościowy partner: ma jedną z trzech najbardziej innowacyjnych gospodarek na świecie, jest liderem w dziedzinie miniaturyzacji technologii kosmicznych, od lat 80-tych z sukcesem buduje sprzyjające warunki do rozwoju start-upów. Mam nadzieję, że dzięki zacieśnieniu współpracy z Izraelską Agencją Kosmiczną z dobrych praktyk naszego partnera będą mogły również czerpać podmioty polskiego sektora kosmicznego. Nasz rodzimy przemysł kosmiczny rozwija się bardzo dynamicznie, jego potencjał, osiągnięcia i udana współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną czynią nas ciekawym partnerem dla strony izraelskiej.

dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Szefowie PAK i ISA spotkali się w Wiedniu przy okazji 61. sesji Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

List intencyjny podpisany z Izraelską Agencją Kosmiczną jest kolejnym aktem zacieśniającym współpracę PAK z narodowymi agencjami kosmicznymi. Dotychczas Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienia o współpracy z 6. agencjami kosmicznymi: francuską (CNES), włoską (ASI), ukraińską (SSAU), brazylijską (AEB), chińską (CNSA) i meksykańską (AEM).

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
kazik
niedziela, 24 czerwca 2018, 12:03

Wartościowy partner od 70 lat robiący fałszywą wrogą politykę historyczną wobec Polski. Gdzie ta wartość o do czego zmierza?.

Łobuz 5
sobota, 23 czerwca 2018, 10:24

Brazylia... Chiny... Meksyk... Izrael... czy to jest jakaś zabawa kto zna kraj leżący dalej od Polski??? A cel strategii kosmicznej 3-ech procent udziału w rynku europejskim to będziemy nabijać z Ukraińcami uwikłanymi w wojnę, Francuzami których podobno uczyliśmy jak jeść widelcem i Włochami przy przyjmowaniu imigrantów... fajnie jest.

Gość
sobota, 23 czerwca 2018, 10:12

I znów propaganda sukcesu. W czym konkretnie mamy z tym Izraelem współpracować w kosmosie i w ramach jakich wspólnych programów? NCBiR? Był już przecież program polsko-izraelski. O jego sukcesach jakoś cicho. Papier jest cierpliwy, a nasi mają wprawę w podpisywaniu listów intencyjnych ze wszystkimi. Znów w świat poszedł komunikat o tym, że Polska totalnie nie ogarnia międzynarodowej współpracy technologicznej...

gonzo
sobota, 23 czerwca 2018, 03:12

Nie ogarniam tematu. Izrael zachowuje się jak państwo wrogie wobec PL. A my wchodzimy z nimi w umowy w kolejnych obszarach, chociaż poprzednie były niekorzystne. Do tego ponoć kradną pomysły naszych stud-upów. Co jest grane?

Krzysztof
piątek, 22 czerwca 2018, 11:14

Proponuję oddzielić politykę od biznesu. Jak widać dla niektórych osób to ciężka przeszkoda.

Tweets Space24