SATELITY
Podgląd interferometryczny z lekkich satelitów ICEYE
Legitymujący się polsko-fińskim rodowodem globalny dostawca radarowych usług satelitarnych – firma ICEYE, zaprezentowała nowe możliwości obrazowania z użyciem własnych lekkich satelitów SAR. Tym razem chodzi o zdolność komponowania dokładnych zobrazowań interferometrycznych z wykorzystaniem powtarzalnych, jednakowo ustawionych ujęć tego samego obszaru w cyklu 18 dni obserwacji. Nowe zdolności konstelacji satelitarnej ICEYE będą mogły być wykorzystywane do wykrywania deformacji terenu i zmian wysokościowych z dokładnością mierzoną w milimetrach.
Interferometria SAR wykorzystywana jest do obserwacji pionowych zmian na powierzchni Ziemi z dokładnością do milimetra na podstawie różnic między dwoma zdjęciami wykonanymi przy użyciu radarów z syntetyczną aperturą (SAR). Różnice w wysokości są analizowane za pomocą specjalnych map nazywanymi interferogramami, które używane są do tworzenia Numerycznego Modelu Terenu (NMT). Wykorzystuje się je także do monitorowania eksploatacji złóż ropy naftowej, prac wykonywanych pod ziemią, zapewnienia bezpieczeństwa związanego z przemysłem górniczym oraz analizy gruntu po klęskach żywiołowych.
Jak zapewnia ICEYE, prezentowana obecnie przez firmę zdolność podglądu interferometrycznego to pierwszy taki przypadek z użyciem satelitów radarowych o masie poniżej 100 kg. Dotychczas obsługę tego typu zapewniały tylko ciężkie, klasyczne satelity SAR, posiadające rozbudowane zdolności wykonywania manewrów orbitalnych.
Konstelacja ICEYE jest w stanie zapewnić dane porównawcze z częstotliwością rewizyt nad konkretnymi obszarami Ziemi co 18 dni. Możliwości wykonywania z użyciem jej satelitów pomiarów interferometrycznych mają być dostępne dla klientów ICEYE jeszcze w tym roku.
Pomiary interferometryczne mogą zostać przeprowadzone tylko przy użyciu danych pochodzących z satelitów SAR, które utrzymują precyzyjnie określoną orbitę. Zaprezentowana przez nas zdolność oparta o 18-dniowy cykl powtarzalności przelotu satelity na orbicie doskonale prezentuje możliwości manewrowe konstelacji satelitów ICEYE, co pozwala nam dostarczać nowe, wysoce dokładne dane dla naszych klientów.
Jak wskazują przedstawiciele spółki, analiza różnic między dwoma zobrazowaniami SAR pozwala na dokładną obserwację zmian ukształtowania powierzchni Ziemi, analizę zmian w strukturze obiektów, monitorowanie skutków powodzi i wiele więcej.
Czytaj też: ICEYE proponuje radarowe „wideo” z satelity
Lekkie satelity SAR firmy ICEYE są sterowane przy użyciu napędu elektrycznego, co pozwala na uzyskanie dokładnej orbity wymaganej do zastosowania technologii podglądu interferometrycznego Ziemi. Kluczem do opracowania rozwiązania była tutaj współpraca z jednym z kluczowych partnerów ICEYE, firmą ENPULSION – w połączeniu z doświadczeniem pozyskanym od Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Tworzenie informacji interferometrycznych przy użyciu najmniejszych satelitów SAR to rewolucja. Pozwoli to naszym klientom na obserwację zachodzących na danym obszarze zmian z dokładnością co do milimetra, a także na tworzenie trójwymiarowych modeli terenowych.
Dane interferometryczne mają trafić do klientów jeszcze w 2020 roku. Funkcja będzie dostępna między innymi w trybie Spotlight Images, czyli dla zdjęć wykonywanych w wysokiej rozdzielczości poniżej 1 m. Dane interferometryczne ICEYE w momencie włączenia do sprzedaży będą dostępne także dla standardowych narzędzi Systemu Informacji Geograficznej (GIS).