Reklama

KOSMONAUTYKA

Cygnus z polskimi satelitami dotarł do ISS

Ilustracja: Northrop Grumman via Twitter
Ilustracja: Northrop Grumman via Twitter

Zgodnie z planem,  dnia 17 kwietnia 2019 r. z ośrodka NASA na wyspie Wallops w USA, o godz. 22:46 czasu polskiego, wystrzelony w przestrzeń kosmiczną został Światowid – pierwszy polski satelita obserwacyjny, skonstruowany przez inżynierów firmy z SatRevolution. Kapsuła z satelitą na pokładzie dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start rakiety odbył się punktualnie. Warunki sprzyjały, wszystkie parametry były idealne.

Cały lot przebiegł bez żadnych przeszkód. Ze Światowidem poleciał również KRAKsat, stworzony dzięki współpracy uczelni AGH, UJ oraz spółki SatRevolution.

Pojazd kosmiczny Cygnus NG-11, w którym znajdują się satelity, dzisiaj (19.04.2019) o 11:30 zacumował do Międzynarodowej Stacji kosmicznej.

Statek Cygnus  NG-11 jest ulepszoną wersją poprzednich pojazdów. Tym razem zrealizował wyjątkowo dużą dostawę ładunków na ISS – aż 3447kg. Ta misja jest także testem wytrzymałości tego typu pojazdów na dłuższe misje.

Statek po odłączeniu od stacji w lipcu br. będzie orbitował jeszcze przez okres do 7 miesięcy w celu przetestowania nowych technologii i wytrzymałości tej konstrukcji na dłuższe misje. Chodzi o misje, które w przyszłości będą w stanie zapewnić dostawy dla bardziej oddalonych od Ziemi stacji kosmicznych, takich jak planowana stacja Gateway, która znajdować się będzie na orbicie wokół Księżyca.

Polskie satelity zostaną wypuszczone na orbitę z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Źródło: Monday PR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!