Reklama

KOSMONAUTYKA

Duży lądownik księżycowy z japońskim rodowodem i amerykańskim wkładem

Ilustracja: Ispace [ispace-inc.com]
Ilustracja: Ispace [ispace-inc.com]

Japońska firma Ispace przedstawiła światu projekt nowego księżycowego lądownika. Prezentacja objęła również sugerowaną datę startu – wyznaczonego wstępnie już na 2024 rok.

Działająca globalnie firma Ispace, której siedziba znajduje się w Tokio, zaprezentowała niedawno swój najnowszy projekt zrobotyzowanego lądownika „Series 2”, przeznaczonego do misji księżycowych. Prezentacja miała miejsce 24 sierpnia, podczas 36. Sympozjum Kosmicznego w Colorado Springs. "Stworzyliśmy te możliwości, aby służyć cywilnym, komercyjnym i naukowym misjom tutaj w Ameryce Północnej, a także na całym świecie" - powiedział w wywiadzie dla CNBC Dyrektor Generalny Ispace U.S., Kyle Acierno.

Tym, co ma odróżniać nowe urządzenie od innych tego typu, jest jego ładowność. Nowy lądownik jest większy od tych, które Ispace buduje dla swoich pierwszych dwóch zadeklarowanych misji w 2022 i 2023 roku. Lądownik ma być w stanie zabrać na powierzchnię księżycową ładunek o masie nawet do 500 kg – w porównaniu do niego, urządzenia przeznaczone na misje w roku 2022 i 2023 mogą wynieść maksymalnie do 30 kg ładunku na powierzchnię Księżyca. Co więcej, nowy lądownik ma być w stanie wprowadzić 2000 kg na orbitę księżycową.

Maszyna ma uskuteczniać technologie precyzyjnego lądowania oraz system unikania zagrożeń. Dodatkowo lądownik został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł przetrwać mroźne noce na Księżycu, więc będzie mógł pozostać aktywny na nim przez około dwa tygodnie. „Dzięki swojej wytrzymałości będzie w stanie wylądować na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca, a nawet w jego polarnym obszarze” – zapowiadają konstruktorzy.

Regiony polarne są szczególnie interesujące dla NASA, ponieważ stale zacienione dna wielu kraterów polarnych mogą kryć pokaźne ilości lodu wodnego, którego znalezienie jest jednym z kluczowych elementów misji Artemis, zakładającej trwałą obecność człowieka na Księżycu. „To znacznie rozszerzy naszą zdolność do zrozumienia powierzchni Księżyca poprzez możliwość przetrwania wielu księżycowych dni, jak również zimowych nocy, na powierzchni” – oznajmił dyrektor programu Ispace, Kursten O'Neill.

Pierwsza misja lądownika Ispace „Series 2” ma wystartować według planów w 2024 roku, a sam lądownik ma być zaprojektowany, wyprodukowany i wystrzelony w USA. Firma Ispace planuje rozwijać misje najnowszego lądownika we współpracy z amerykańskimi firmami technologicznymi General Atomics i Draper. Lądownik przeszedł do tej pory wstępny przegląd projektu i zyskał akceptację poprzedzającą kolejny etap przygotowania technologii.

Firma podała jednocześnie, że lądownik Serii 1 przygotowywany do misji w 2022 roku przechodzi końcowy montaż modułu lotu w zakładzie w Niemczech, należącym do europejskiej firmy ArianeGroup. Lądownik Serii 1 zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety SpaceX Falcon 9, aby dostarczyć na powierzchnię Księżyca łazik o nazwie Rashid (ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich).


image
Reklama

 

Reklama
Reklama

Komentarze