Reklama

Komunikacja

Konstelacja satelitów dla dostępu do internetu w planach Amazona

Ilustracja: Blue Origin
Ilustracja: Blue Origin

Amazon zamierza umieścić na orbicie ponad 3 tys. satelitów, by zapewnić powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu w tych miejscach na świecie, gdzie obecnie nie jest to możliwe – poinformował w czwartek 4 kwietnia koncern w specjalnym oświadczeniu.

Według agencji Reutera w ramach długofalowego "Projektu Kuipera" na niskiej orbicie okołoziemskiej ma powstać konstelacja satelitów, które zapewnią szybką łączność szerokopasmową z niewielkim opóźnieniem przesyłu danych. Agencja zwraca uwagę, że w plany koncernu ma być zaangażowana należąca do Jeffa Bezosa prywatna firma kosmiczna Blue Origin.

Projekt Amazona jest jednym z kilku przedsięwzięć dotyczących stworzenia globalnego internetu satelitarnego. W lutym tego roku Airbus i OneWeb poinformowały, że wystrzeliły na orbitę sześć pierwszych z planowanych 650 satelitów na użytek własnej sieci. Ukończenie programu planowane jest na 2021 r. Firmy planują w tym celu założenie pierwszego na świecie wysoko zautomatyzowanego zakładu masowej produkcji satelitów za sumę 85 mln dolarów.

Inne firmy nie pozostają w tyle. Wspierana przez Loral Space firma Telesat planuje uruchomienie własnej usługi internetu satelitarnego w oparciu o sieć 300 przekaźników w 2022 r. Prace w tym zakresie prowadzi również należący do Elona Muska SpaceX realizujący projekt Starlink. Waszyngtońska firma LeoSat twierdzi zaś, że podpisała "przedstartowe" umowy na bezpieczny przesył danych swoją siecią satelitów na sumę ponad miliarda dolarów. Banki, operatorzy telekomunikacyjni i rządy mają zacząć korzystać z rozwiązania LeoSatu w 2022 r.

Obecnie internet satelitarny oferuje już firma Hughes Network Systems (jeden z inwestorów OneWeb), lecz jej sprzęt wykorzystuje wyższe orbity geostacjonarne.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze