Reklama

KOSMONAUTYKA

Niemiecko-izraelska współpraca na rzecz księżycowego transportu

Fot. OHB
Fot. OHB

Izraelski koncern Israeli Aerospace Industries (IAI) oraz niemieckie przedsiębiorstwo OHB System rozpoczynają współpracę. Zamierzają wspólnie zaproponować komercyjne rozwiązanie na rzecz dostarczania niewielkich ładunków na powierzchnię Srebrnego Globu. Ich pierwszym klientem może stać się Europejska Agencja Kosmiczna.

Dokument oznaczający zawiązanie współpracy (Team Agreement – TA) przedstawiciele OHB i IAI podpisali 29 stycznia br. w Izraelu, podczas odbywającego się tam wydarzenia Ilan Ramon Space Conference.

Celem kooperacji ma być wypracowanie komercyjnego rozwiązania na rzecz dostarczania na powierzchnię Księżyca ładunków użytecznych o masie nieprzekraczającej 150 kg. Projekt nosi nazwę Lunar Surface Access Service (LSAS). Przy podpisaniu TA firmę OHB reprezentował jej prezes Marco Fuchs, ze strony Israeli Aerospace Industries wystąpił Opher Doron, dyrektor generalny IAI Space Division. Na ceremonii obecny był Dyrektor Generalny ESA Jan Woerner oraz szefowie niemieckiej i izraelskiej agencji kosmicznych.

Na mocy porozumienia OHB będzie w programie LSAS występować jako prime. Firma z Bremy będzie odpowiedzialna za kontakt z Europejską Agencją Kosmiczną, za komercjalizację rozwiązania i wspólne z pozyskanymi partnerami definiowanie celów przyszłych misji księżycowych. Przedstawiciele tego podmiotu wezmą także na siebie komunikację z dostawcami ładunków użytecznych lądownika dla tych misji.

IAI dostarczy natomiast lądownik księżycowy. Powstanie on na bazie urządzenia zbudowanego niedawno przez tę firmę na potrzeby organizacji SpaceIL. Ponadto izraelski podmiot zajmie się m.in. integracją ładunku użytecznego z lądownikiem oraz weźmie na siebie obowiązki związane z wystrzeleniem całości w przestrzeń kosmiczną.

Lądownik LSAS może być wynoszony jako dodatkowy ładunek rakiet nośnych transportujących satelity telekomunikacyjne na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). Po odłączeniu się od górnego stopnia rakiety statek LSAS stopniowo podwyższałby swoją orbitę aż do przechwycenia go przez przyciąganie grawitacyjne Księżyca.

Pierwsza misja z wykorzystaniem proponowanego systemu ma szansę odbyć się już za dwa lata. W zamyśle przedstawicieli IAI i OHB głównym klientem na ich księżycową usługę może być ESA, jednak nie wykluczają oni współpracy w tym zakresie również z innymi agencjami kosmicznymi.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!