Reklama

Obserwacja Ziemi

Dane satelitarne pomocą dla rolników

Ilustracja: ESA via YouTube
Ilustracja: ESA via YouTube

Rolnicy indywidualni, duże przedsiębiorstwa rolnicze jak również ośrodki doradztwa rolniczego z powodzeniem wykorzystują dzisiaj serwisy, dostarczające gamę produktów, dzięki czemu mogą oszczędzić czas i osiągnąć lepszą wydajność planów.

Wszystko to dzieje się m.in. za sprawą np. projektu ASAP, którego celem było zaprojektowanie i zbudowanie mapy informacji, wykorzystującej dane satelitarne, lotnicze ale także pomiary terenowe. Przetworzone dane w formacie mapowym obsługiwane są przez maszyny rolnicze, a możliwości ich wykorzystania pojawiają się w zakresie produkcji roślinnej, od zasiewów aż po zbiory.

Osoby zainteresowane tymi danymi mają okazję pracować z mapami suszy, temperatury powierzchni i pokrywy śnieżnej, kondycji upraw, redukcji plonów w stosunku do plonów maksymalnych dla danego obszaru.

Rolnicy mogą wykorzystać istotne informacje z zakresu klasyfikacji upraw w całym okresie wegetacji, warunków wilgotnościowych upraw i gleb, prognozy plonów, map nawożenia, czy dokumentacji strat w produkcji roślinnej (susze, wymarzanie upraw, lokalne podtopienia). 

Dodatkowo, wysoko zaawansowane oraz dostosowane do wymagań klienta złożone produkty bazujące na danych satelitarnych lub lotniczych, takie jak rozpoznanie upraw w ciągu całego okresu wegetacji na podstawie danych satelitarnych, monitorowanie kondycji upraw od zasiewu po zbiór; monitoring suszy, dokumentacja strat w produkcji z tytułu suszy jak i przezimowania upraw oraz prognoza i dokumentacja strat, opracowane są w postaci raportów i statystyk. Wszelkie informacje powstają w oparciu o aktualne dane i zobrazowania satelitarne. Istotnym jest również, że większa część tych produktów jest dostępna dla użytkowników za darmo, zatem warto zainteresować się dzisiejszymi technologiami, które bez słowa przesady po prostu ułatwiają życie.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!