Obserwacja Ziemi
Dane satelitarne pomocą dla rolników
Rolnicy indywidualni, duże przedsiębiorstwa rolnicze jak również ośrodki doradztwa rolniczego z powodzeniem wykorzystują dzisiaj serwisy, dostarczające gamę produktów, dzięki czemu mogą oszczędzić czas i osiągnąć lepszą wydajność planów.
Wszystko to dzieje się m.in. za sprawą np. projektu ASAP, którego celem było zaprojektowanie i zbudowanie mapy informacji, wykorzystującej dane satelitarne, lotnicze ale także pomiary terenowe. Przetworzone dane w formacie mapowym obsługiwane są przez maszyny rolnicze, a możliwości ich wykorzystania pojawiają się w zakresie produkcji roślinnej, od zasiewów aż po zbiory.
Osoby zainteresowane tymi danymi mają okazję pracować z mapami suszy, temperatury powierzchni i pokrywy śnieżnej, kondycji upraw, redukcji plonów w stosunku do plonów maksymalnych dla danego obszaru.
Rolnicy mogą wykorzystać istotne informacje z zakresu klasyfikacji upraw w całym okresie wegetacji, warunków wilgotnościowych upraw i gleb, prognozy plonów, map nawożenia, czy dokumentacji strat w produkcji roślinnej (susze, wymarzanie upraw, lokalne podtopienia).
Dodatkowo, wysoko zaawansowane oraz dostosowane do wymagań klienta złożone produkty bazujące na danych satelitarnych lub lotniczych, takie jak rozpoznanie upraw w ciągu całego okresu wegetacji na podstawie danych satelitarnych, monitorowanie kondycji upraw od zasiewu po zbiór; monitoring suszy, dokumentacja strat w produkcji z tytułu suszy jak i przezimowania upraw oraz prognoza i dokumentacja strat, opracowane są w postaci raportów i statystyk. Wszelkie informacje powstają w oparciu o aktualne dane i zobrazowania satelitarne. Istotnym jest również, że większa część tych produktów jest dostępna dla użytkowników za darmo, zatem warto zainteresować się dzisiejszymi technologiami, które bez słowa przesady po prostu ułatwiają życie.