Reklama

Obserwacja Ziemi

IGIK dołącza do Copernicus Relays

Ilustracja: Komisja Europejska
Ilustracja: Komisja Europejska

„Copernicus Relays” to tytuł przyznawany przez Komisję Europejską lokalnym ekspertom z zakresu satelitarnych obserwacji Ziemi w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem w celu promocji wykorzystania danych pochodzących z serwisów programu Copernicus.

Instytut Geodezji i Kartografii prowadzi działalność naukowo-badawczą i aplikacyjną w zakresie teledetekcji, geodynamiki i geodezji oraz dyscyplin pokrewnych dla m.in.: potrzeb administracji rządowej i samorządowej i bezpieczeństwa państwa. Ważną częścią działalności instytutu jest prowadzenie badań nad zastosowaniem teledetekcji  satelitarnej w obszarach takich jak: rolnictwo, leśnictwo, zmiany klimatu, użytkowanie terenu, ochrona środowiska, gospodarka przestrzenna i wiele innych. Poprzez zaangażowanie IGIK w program „Copernicus Relays” oraz wieloletnie doświadczenie Instytutu w dziedzinie teledetekcji, konsorcjum będzie mogło promować wykorzystanie danych satelitarnych w Polsce na jeszcze większą skalę. 

Konsorcjum Astri Polska i Kapitech otrzymało tytuł „Copernicus Relays w 2016 roku. Od tamtego czasu firmy aktywnie promują korzyści płynące z wykorzystania danych satelitarnych pochodzących z europejskiego programu obserwacji Ziemi „Copernicus” w różnych dziedzinach gospodarki. Firmy aktywnie wspierają inicjatywy Hackathonów, pomagając uczestnikom wykorzystywać dane pozyskane z satelitów obserwacji ziemi. Organizują także warsztaty poświęcone podstawom wykorzystania oprogramowania Europejskiej Agencji Kosmicznej służącego do przetwarzania danych pochodzących z satelitów obserwacji Ziemi - „ESA SNAP”. Pod koniec 2017 r., po pozytywnej ocenie dotychczasowych działań, Komisja Europejska upoważniła konsorcjum do dalszych działań, przez następny rok.

Copernicus jest programem Unii Europejskiej, koordynowanym przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i innymi europejskimi instytucjami. Jego celem jest dostarczanie informacji o Ziemi,  pochodzących z floty satelitów Sentinel oraz rozwijanie serwisów informacyjnych opartych na satelitarnych obserwacjach Ziemi i danych in situ.  Serwisy dostarczają użytkownikom wiarygodnych i precyzyjnych informacji w sześciu głównych obszarach tematycznych: monitorowanie środowiska lądowego (Land Monitoring), monitorowanie środowiska morskiego (Marine Environment Monitoring), monitorowanie stanu atmosfery (Atmosphere Monitoring), sytuacje kryzysowe (Emergency Management), bezpieczeństwo (Security) oraz zmiany klimatu (Climate Change).

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!