Reklama

Obserwacja Ziemi

Japonia z nowym satelitą rozpoznawczym SAR

Centrum Kosmiczne Tanegashima. Fot. JAXA
Centrum Kosmiczne Tanegashima. Fot. JAXA

Rakieta H-IIA wyniosła w przestrzeń kosmiczną szpiegowskiego satelitę obserwacji Ziemi dla Japonii. Urządzenie będzie służyć przede wszystkim śledzeniu aktywności Korei Północnej. Obok zastosowań militarnych satelita IGS-Radar 6 ma służyć również zarządzaniu kryzysowemu.

Rakieta nośna H-IIA mierzy 53 metry wysokości i zalicza się do systemów dwustopniowych. W wykorzystanym tym razem wariancie „202” może wynieść do 10 ton ładunku na LEO i maksymalnie 4,1 tony na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). Na początkowym etapie lotu wspierają ją dwie dodatkowe rakiety boczne (strap-on boosters) na stały materiał pędny. Masa startowa systemu nośnego wynosi około 285 t.

H-IIA z satelitą IGS-Radar 6 wystartowała we wtorek 12 czerwca br. o godzinie 6:20 CEST. Pojazd poderwał się z Centrum Kosmicznego Tanegashima. Do odrzucenia strap-on boosters doszło w niecałe dwie minuty po starcie.

Misja owiana była tajemnicą ze względu na jej wojskowy charakter. Niemniej wiadomo, że realizacja zadania przebiegła poprawnie. Zdaniem specjalistów satelita trafił na orbitę docelową ok. 20-30 minut od startu rakiety. Urządzenie znalazło się na heliosynchronicznej niskiej orbicie okołoziemskiej, o wysokości 500 km i inklinacji 97,4°.

Nowy japoński satelita wyposażony jest w radar z syntetyczną aperturą (SAR). Zbudowanym przez Mitsubishi Electric urządzeniem będzie operować Cabinet Satellite Intelligence Center, które swoje raporty składa bezpośrednio japońskiemu rządowi. Nowe narzędzie orbitalne będzie działać przez co najmniej pięć lat.

IGS-Radar 6 stanowi nowy element japońskiego systemu IGS (Information Gathering Satellite), na który składają się satelity tak radarowe, jak i optyczne. Program służy wykrywaniu startów pocisków balistycznych w regionie i ma za zadanie przyglądać się w tej materii przede wszystkim działaniom reżimu Kim Dzong Una.

Reklama

Komentarze

    Reklama