Reklama

Obserwacja Ziemi

Pakistański satelita obserwacyjny poleci już w lipcu

Fot. dr Mohammad Faisal via Twitter
Fot. dr Mohammad Faisal via Twitter

Urządzenie oznaczone PakTES-1A trafi na niską orbitę okołoziemską. Posłuży m.in. badaniu zmian klimatycznych na Ziemi.

Satelita został wykonany przez Pakistańczyków. Prace nad nim koordynowała pełniąca funkcję tamtejszej agencji kosmicznej komisja ds. badań kosmosu i wyższych warstw atmosfery Space and Upper Atmosphere Research Commission (SUPARCO).

PakTES-1A waży 285 kg i znajdzie się na orbicie heliosynchronicznej o wysokości 610 km. Zastosowaną w nim technologię, związaną z nawigacją, pozyskano od Chin jeszcze w 2012 r.

Nowy pakistański satelita obserwacyjny będzie wykorzystywany do badania różnych cech Ziemi, określenia położenia złóż kopalin i monitorowania skutków zmiany klimatu.

Ponadto będzie, być może, przyglądać się topniejącym lodowcom, badać poziom gazów cieplarnianych, wykrywać pożary lasów oraz wspomagać rozwiązywanie problemów związanych z rolnictwem i leśnictwem.

Na Twitterze zbudowania satelity pogratulował rodzimym naukowcom rzecznik pakistańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, dr Mohammad Faisal.   

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!