Reklama

Obserwacja Ziemi

Tajlandia inwestuje w satelity obserwacyjne. Udział Astri Polska

Wizualizacja satelity Astrobus-S, Airbus Defence and Space. Satelita dla THEOS-2 zostanie skonstruowany w oparciu o konstrukcję tego satelity. Ilustracja: Airbus DS
Wizualizacja satelity Astrobus-S, Airbus Defence and Space. Satelita dla THEOS-2 zostanie skonstruowany w oparciu o konstrukcję tego satelity. Ilustracja: Airbus DS

Astri Polska rozpoczęła udział w programie THEOS-2, którego celem jest budowa satelitów obserwacji Ziemi dla rządu Tajlandii. Rozwiązania opracowane przez warszawską firmę będą miały znaczenie dla funkcjonowania komputera pokładowego jednego z dwóch satelitów wchodzących w skład konstelacji. Start misji zaplanowano na 2020 r.

Program THEOS-2 zakłada skonstruowanie i umieszczenie na orbicie dwóch satelitów obserwacji Ziemi dla rządu Tajlandii – satelity wysokorozdzielczego oraz mniejszego satelity. Satelita wysokorozdzielczy zostanie dostarczony przez Airbus Defence and Space, natomiast mniejszy zostanie wyprodukowany przez Surrey Satellite Technology (spółkę córkę Airbus DS), a następnie zintegrowany i przetestowany w Tajlandii, przez tamtejszych inżynierów w ramach transferu technologii.

Rola Astri Polska w projekcie polega na integracji środowiska testowego, które posłuży do walidacji oprogramowania obsługującego komputer pokładowy satelity wysokorozdzielczego.

Cieszymy się, że możemy współtworzyć kolejny ważny program kosmiczny. Dotychczas zaangażowani byliśmy głównie w programy europejskie, tym razem, po raz pierwszy w naszej historii użytkownikiem końcowym naszych rozwiązań będzie kraj spoza Europy, dokładnie Tajlandia. Cyfrowe środowiska testowe są dla nas zagadnieniem dobrze znanym. W chwili obecnej pracujemy nad rozwiązaniami tego typu dla m.in.: misji JUICE, której celem będzie zbadanie Jowisza i jego lodowych księżyców.

Jacek Mandas, prezes Astri Polska

Satelita wysokorozdzielczy umożliwi wykonywanie zdjęć o rozdzielczości do 50 cm i zostanie oparty o sprawdzoną konstrukcję platformy satelitarnej Astrobus-S. Platforma ta zostanie dopasowana do indywidualnych wymagań tej misji. Konstelacja THEOS-2 ma docelowo zastąpić satelitę obserwacyjnego THEOS pierwszej generacji, wyprodukowanego przez Airbus DS i umieszczonego na orbicie w 2008 r. Misja THEOS miała zakończyć się w 2014 r. jednak satelita jest nadal operacyjny i z powodzeniem przesyła dane na Ziemię.

Źródło: Astri Polska

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!