Reklama

Obserwacja Ziemi

Satelitarna platforma analityczna od DigitalGlobe dla DARPA

Fot. DigitalGlobe, a Maxar Company, via Twitter
Fot. DigitalGlobe, a Maxar Company, via Twitter

Amerykański koncern DigitalGlobe, wchodzący w skład grupy Maxar Technologies, przygotuje dla rządu USA dedykowaną infrastrukturę do analizowania danych geoprzestrzennych. Będzie to rozwiązanie oparte na chmurze. W efekcie, specjaliści z Departamentu Obrony dostaną szeroki dostęp do danych z obserwacji Ziemi wraz z narzędziem przydatnym do przetwarzania tego strumienia informacji.

Zamówienie na innowacyjną platformę analityczną przedsiębiorstwo DigitalGlobe otrzymało we wrześniu br. od Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA). Wartość podpisanego na realizację tego zadania kontraktu to 3,2 mln USD.

W ramach umowy ma powstać narzędzie do przetwarzania w chmurze informacji z satelitarnej obserwacji Ziemi, pochodzących z wielu źródeł. Platforma będzie przeznaczona dla odbiorców wojskowych i ekspertów wywiadowczych. Gotowe narzędzie będzie się nazywać Geospatial Cloud Analytics Hub (GCA Hub).

GCA Hub powstanie na bazie stworzonej już wcześniej przez DigitalGlobe komercyjnej, chmurowej platformy analitycznej – Geospatial Big Data platform (GBDX). Użytkownicy GBDX mają dostęp do 100 petabajtów zdjęć w wysokiej rozdzielczości pochodzących od różnych partnerów.

Podmioty korzystające z GCA Hub będą mogły używać danych z obserwacji elektrooptycznej, danych systemu automatycznej identyfikacji (AIS) oraz danych z rozpoznania radarowego SAR. Te ostatnie, jak również narzędzia do ich obróbki, dostarczy firma MDA, kolejny partner z Maxar Technologies. Satelity radarowe zdolne są prowadzić skuteczne obserwacje powierzchni planety niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia.

Dzięki platformie od DigitalGlobe analitycy z amerykańskiego Departamentu Obrony zyskają szeroki dostęp do danych geoprzestrzennych. Będą mogli używać uczenia maszynowego by bardziej efektywnie wykrywać prawidłowości i zmiany w procesach zachodzących w interesujących miejscach na powierzchni ziemskiego globu. Tworzona infrastruktura pozwoli administracji USA podejmować strategiczne decyzje w oparciu o gruntowne rozpoznanie.

Nasze rozwiązanie dla DARPA wykorzystuje strategiczne inwestycje, które już poczyniliśmy dla klientów komercyjnych, udowadnia użyteczność naszej platformy chmurowej i stanie się podstawą wsparcia dla użytkowników systemów obronnych i wywiadowczych w rozwiązywaniu problemów na dużą skalę w przyszłości.

dr Shay Har-Noy, wiceprezes ds. Platformy Unified, DigitalGlobe

Partnerzy ekosystemu GBDX dostarczają cennych informacji różnym branżom, w tym rynkom finansowym, energetycznym czy ubezpieczeniowym.

Źródło: investor.maxar.com

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!