Reklama

KOSMONAUTYKA

Pasażerowie Sojuza MS-10 już w Moskwie. Rogozin: Polecą wiosną

Fot. Roskosmos via Twitter
Fot. Roskosmos via Twitter

Dwaj kosmonauci, którzy lądowali w czwartek awaryjnie w Kazachstanie po nieudanym starcie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz MS-10 przybyli do Moskwy - poinformował w piątek na swoim Twitterze szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Dmitrij Rogozin.

Przekazał on, że Amerykanin Nick Hague i Rosjanin Aleksiej Owczynin są już w ośrodku szkolenia kosmonautów, tzw. Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. Rogozin zamieścił zdjęcie, na którym siedzi pomiędzy Amerykaninem i Rosjaninem. "Chłopaki polecą na pewno. Planujemy ich lot na wiosnę przyszłego roku" - napisał.

Wcześniej media rosyjskie i NASA podawały sprzeczne informacje na temat dalszej trasy obu kosmonautów po powrocie z Kazachstanu. Pojawiały się doniesienia, że Hague uda się od razu do Stanów Zjednoczonych.

Po ewakuacji z miejsca awaryjnego lądowania w okolicach miasta Żezkazgan w środkowym Kazachstanie kosmonauci byli w szpitalu w tym mieście, po czym przewiezieni zostali na kosmodrom Bajkonur. Wtedy poinformowano, że w piątek rano będą w Moskwie.

Sojuz MS-10 uległ awarii krótko po starcie. Kosmonauci zdołali wylądować w specjalnej kapsule. Systemy bezpieczeństwa zadziałały bez zarzutu. Rosja wstrzymała do czasu wyjaśnienia przyczyn awarii załogowe loty kosmiczne.

Sojuz MS-10 miał dolecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a Hague i Owczynin mieli uzupełnić skład przebywającej tam trzyosobowej załogi. Nie jest wykluczone, że misja obecnej załogi będzie trwała dłużej niż planowano.

Sojuz MS-10 wystartował w czwartek o godzinie 11.40 czasu moskiewskiego (godz. 10.40 czasu polskiego) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Do awarii doszło około dwóch minut po starcie. W Rosji powołano specjalną komisję, która ma ustalić przyczyny awarii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. WALDI

    Na wiosnę to on poleci ze SpaceX przestronną kapsułą

Reklama