Reklama

KOSMONAUTYKA

Pierwszy chiński start w 2020 roku. Ładunkiem tajemniczy „satelita komunikacyjny”

Fot. China Aerospace Science and Technology Corporation [spacechina.com]
Fot. China Aerospace Science and Technology Corporation [spacechina.com]

We wtorek 7 stycznia nastąpił drugi z przeprowadzonych już w 2020 roku startów kosmicznych – po zanotowanym niespełna dzień wcześniej locie rakiety Falcon 9, w powietrze wzbił się chiński pojazd Chang Zheng-3B. W trakcie misji dokonano rozmieszczenia pojedynczego satelity o niejasnym przeznaczeniu. Choć przedstawiony przez oficjalne źródła szczątkowy opis sugeruje zastosowania telekomunikacyjne obiektu, zachodni komentatorzy skłaniają się ku odmiennej interpretacji.

Przeprowadzony 7 stycznia 2020 roku start chińskiej rakiety Chang Zheng-3B (tłum. Długi Marsz-3B) nastąpił o godzinie 16:20 czasu polskiego (CET). Miejscem odpalenia był kosmodrom Xichang w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach. Użyty trzystopniowy system nośny startował w konfiguracji obejmującej cztery rakiety boczne na paliwo ciekłe.

Ładunkiem umieszczonym na szczycie rakiety był satelita o nieujawnionej specyfikacji z tajemniczej serii Tongxin Jishu Shiyan (TJS-5). Instrument pomyślnie wprowadzono na eliptyczną trajektorię transferową względem docelowej orbity geostacjonarnej, na której sprzęt ma rozpocząć swoje działanie (blisko 36 000 kilometrów nad Ziemią). Chińskie oświadczenie o udanym rozmieszczeniu satelity potwierdziły dane amerykańskiego militarnego systemu śledzenia.

Takiej zgodności nie ma jednak co do samego przeznaczenia rozpatrywanego obiektu. Chińskie media państwowe twierdzą, że wystrzelony instrument TJS-5 jest nowego rodzaju satelitą telekomunikacyjnym obsługującym transfer sygnału telewizyjnego i przekaz danych w przedziale pasma od 200 MHz do 2,5 GHz. Zdają się temu jednak przeczyć dotychczasowe ustalenia w przedmiocie wcześniejszej misji podobnego satelity (TJS-2 wystrzelony w styczniu 2017 roku) oraz utajenie wszystkich szczegółów specyfikacji technicznej. Ponadto zazwyczaj w takich przypadkach identyfikowany jest również operator systemu oraz odbiorca zamawianego sygnału.

Główne zachodnie źródła sugerują, że TJS-5 jest satelitą o przeznaczeniu militarnym. Zgodnie z chińskimi doniesieniami medialnymi, oba tożsame satelity serii - TJS 2 i TJS 5 - zostały wyprodukowane przez Shanghai Academy of Spaceflight Technology. Tak jak w przypadku wcześniejszego, satelita TJS-5 kojarzony jest z działaniem chińskiego militarnego systemu wczesnego ostrzegania przed uderzeniem balistycznym oraz odpaleniem rakiet lub nasłuchu satelitarnego, wykorzystywanego do zastosowań wywiadowczych.

Chiny zaplanowały w sumie na 2020 rok imponującą liczbę 40 dostaw orbitalnych. Dla porównania, w toku pracowitego 2019 roku nastąpiły 34 chińskie wystrzelenia (w tym kilka prywatnych), z czego dwa okazały się nieudane z powodu awarii systemu nośnego.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!