Reklama

KOSMONAUTYKA

Pierwszy pojazd Toyoty trafi na Księżyc w 2029 roku

Fot. NASA
Fot. NASA

Koncern Toyota Motor współpracuje z japońską agencją kosmiczną JAXA przy budowie zasilanych ogniwami paliwowymi łazików, które mają również pełnić funkcję pojazdów dla astronautów. Na Księżyc trafią w 2029 roku - podała we wtorek 12 marca agencja Kyodo.

Opracowywany przez Toyotę łazik księżycowy z napędem wodorowym ma mierzyć 6 metrów długości, 5,2 metra szerokości i 3,8 metra wysokości. W środku na 13 metrach kw. mają się mieści maksymalnie cztery osoby. Według Kyodo będzie to pierwszy pojazd tego typu.

JAXA planuje załogowe misje na Księżyc na lata 2029-2034. Przed posłaniem na Srebrny Glob łazika w amerykańskiej rakiecie japońska agencja kosmiczna chce przeprowadzić w latach 20. lądowanie bezzałogowej sondy na naturalnym satelicie Ziemi.

Wzmożone zainteresowanie eksploracją kosmosu wykazują również inne kraje. W styczniu Chiny przeprowadziły pierwsze w historii udane lądowanie bezzałogowej sondy na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca, natomiast w lutym w ramach misji finansowanej ze środków prywatnych Izrael wystrzelił własny lądownik lunarny. Stany Zjednoczone planują z kolei zbudować własną bazę na orbicie wokół ziemskiego satelity.

Toyota rozszerza zakres swojej działalności w związku z planami przekształcenia się w firmę dostarczającą usługi mobilności. Według Kyodo to element szerszego trendu w branży motoryzacyjnej związanego ze zwrotem ku pojazdom przyszłości, m.in. samochodom autonomicznym.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama