Reklama

KOSMONAUTYKA

Piłka na mecz otwarcia rosyjskiego mundialu jest już na ISS

Fot. Anton Szkaplerow
Fot. Anton Szkaplerow

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-08, który wystartował w środę z dzierżawionego przez Rosję kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, dotarł w piątek 23 marca do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - podały NASA i rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Zadokowanie statku nastąpiło o godzinie 20.40 czasu polskiego. Na jego pokładzie przybyli na ISS Rosjanin Oleg Artemjew oraz Amerykanie Andrew Feustel i Richard Arnold.

Dla 47-letniego Artemjewa jest to drugi lot w kosmos; przebywał on na stacji orbitalnej od marca do września 2014 roku. 52-letni Feustel ma za sobą dwie kosmiczne misje, w których uczestniczył na pokładach wahadłowców NASA w 2009 i 2011 roku - druga z nich obejmowała również 12-dniowy pobyt na ISS. Wcześniejszy kosmiczny dorobek 54-letniego Arnolda to uczestnictwo w trwającym blisko 13 dni locie zaopatrzeniowym wahadłowca Discovery na stację orbitalną w marcu 2009 roku.

Załogę ISS tworzyli dotychczas Rosjanin Anton Szkaplerow, Amerykanin Scott Tingle i Japończyk Norishige Kanai, którzy po blisko półrocznym pobycie w kosmosie mają powrócić na Ziemię 3 czerwca. W trzy dni później z Bajkonuru ma wyruszyć statek Sojuz MS-09, dowożąc na stację orbitalną Rosjanina Siergieja Prokopjewa, Niemca Alexandra Gersta i Amerykankę Serenę Aunon-Chancellor. Artemjew, Feustel i Arnold mają przebywać w kosmosie do września.

Sojuz MS-08 przywiózł na ISS piłkę nożną, która ma zostać użyta w pierwszym meczu tegorocznych mistrzostw świata w Rosji. Szkaplerow zabierze ją z powrotem na Ziemię.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!