Reklama

KOSMONAUTYKA

Pożegnalny lot rakiety Delta IV Medium. Z ważnym satelitą US Air Force

Fot. United Launch Alliance via Flickr [ulalaunch.com]
Fot. United Launch Alliance via Flickr [ulalaunch.com]

Konsorcjum United Launch Alliance przeprowadziło 22 sierpnia br. ostatni przewidziany start rakiety kosmicznej Delta w wariancie 4.2, określanym również jako „Medium+”. Na jej szczycie znalazł się ładunek zawierający najnowszej generacji satelitę amerykańskiego systemu nawigacyjnego GPS. Pozostający w użyciu od 2002 roku system nośny wykonał podczas całej swoje służby 26 misji orbitalnych – jego miejsce ma zająć niebawem ekwiwalentna konfiguracja nowej rakiety Vulcan-Centaur.

Finalna misja rakiety Delta IV Medium+ (w konfiguracji 4.2) rozpoczęła się 22 sierpnia 2019 roku o godzinie 15:06 czasu polskiego (CEST). Start przeprowadzono z wyrzutni Launch Complex-37B w bazie US Air Force Cape Canaveral na Florydzie. Jego celem było wprowadzenie na orbitę okołoziemską (o wysokości 20,2 tys. km) drugiego z dotychczas dostarczonych satelitów systemu GPS (Global Positioning System) trzeciej generacji.

System nośny Delta IV był użytkowany w wariancie Medium+ od 2002 roku – w tym czasie zrealizował bezbłędnie 26 misji kosmicznych. Jego miejsce ma zająć niebawem ekwiwalentna konfiguracja nowej rakiety Vulcan-Centaur.

Konfiguracja Delta IV Medium+ korzystała z dwóch pomniejszych silników bocznych GEM-60 z oferty firmy Northrop Grumman (dawniej Orbital ATK). Rdzeń rakiety stanowił natomiast pojedynczy silnik pierwszego stopnia RS-68A. Z kolei w drugim stopniu rakiety umieszczono napęd kriogeniczny RL10B-2. W obu przypadkach dostawcą byłą firma Aerojet Rocketdyne.

Wyniesiony przez rakietę Delta IV satelita systemu GPS III to druga konstrukcja tej generacji wprowadzona na orbitę. Ładunek o masie 4400 kg został zbudowany przez koncern Lockheed Martin na zlecenie Sił Powietrznych USA. Przewidywany czas jego służby to 15 lat.

Poprzednia dostawa tego typu została pomyślnie przeprowadzona w grudniu 2018 roku. Wystrzelenie obsłużyła wówczas firma SpaceX, umieszczając satelitę na zadanej orbicie z użyciem rakiety Falcon 9.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!